КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Метод за здравословно отслабване и постигане на оптимално здраве
Публикувай отговор
Аватар
cvety_rz
Влюбена във вятъра
Мнения: 2131
Регистриран на: 28 Окт 2010, 07:49

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от cvety_rz »

cchery написа:Мира, благодаря за подробното обяснение :940 . Мога да ти кажа, че направо ми падна ченето като прочетох отново за тези твои минус 8 кг!!! :324 :324 :324
Чери го е написала много точно!Мира, адмирации за добрия резултат :524
Как изкарахте празниците? Аз устисках положенито до некачване на килограми,но вече съм се надъхала за нови резултати :mrgreen:
Вярата не прави нещата лесни, прави ги възможни!
rosa_bg

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от rosa_bg »

Ели, Чери, много ви благодаря! Наистина ме нахъсвате! :922
Мира, за теб не мога да кажа същото. Ти направо ме депресира. :1215 Браво, МОМИЧЕ! Страхотна си!
mira_b

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от mira_b »

Привет на всички! :1216 Празниците минаха очаквано добре - похапнах си от всичко, но без прекаляване...утре ще съм на разтоварващ ден, за да поддържам самочувствието :1062
rosa_bg,cvety_rz, cchery :922 благодаря за подкрепата и милите думи! Благодарение на всички тук намирам сили и мотивация да вярвам, че мога да се справя...
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от cchery »

Здравейте, момичета! :954 Поглеждали ли сте днес календара? :1028 :1028 ..... Аз го напрвих току-що. И знаете ли какво установих?!?! Ами да - останали са точно 9 дни (с днешния) до края на конкурса!!!! Представяте ли си?! :1139 :1139 Кога се почна, кога свърши?! Съвсем скоро камбаната, оповестяваща края, ще зазвъни ииии може би точно тези финални 9 дена ще се окажат решаващи за всички участници!!! Така че - не се отказвайте! В никакъв случай! По-трудното, тежкото и гадното мина! Останали са 9 дена!!! Дали пък не са точно това дните, които ще дадат предимството на финала?! :222 :222

Копирам тук една статия от Надя Петрова - нутриционист, разбирай диетолог с цялостен подход - т.е. специалист по храненето, който не се ограничава да дава съвети, полезни само за 1 конкретен проблем - примерно затлъстяване, жлъчни кризи, уринарни проблеми. Нутриционистите изработват режими на хранене, които подпомагат абсолютно всички функции на организма и целят връщането на равновесието в него.



Винаги когато има празник изискващ хапването на нещо типично нездравословно, пресен пример – козунак, който се приготвя в оригинал от бяло брашно, бяла захар, мая и т.н. въпросите към мен започват да валят. “Ама как така ядеш козунак?”, “Той нали не е здравословен?” и все запитвания от този род. Та точно в този момент решавам да обясня моето лично отношение към храната днес и това на хората около мен, които успяват да се хранят балансирано без да изпадат в крайности…

1. Яж от всичко, но по малко. Точно така, количеството е важно. И да, вчера си хапнах козунак, при това му се насладих на всяка хапка. Само че не изядох половин или един козунак, а си отрязах едно парче. Колкото да угодя на сетивата си и да не си претоварвам стомаха. Или правило номер 1 – научи се кога да спреш. Научи се да се храниш с всички сетива, наслади се на момента, точно тогава количеството е без значение. Поднеси храната в красива чиния, сложи цветя на масата, усети ароматите на ястието, яж го бавно. Хапни малко.

2. “Никой не става от масата, докато не си изядете всичко” трябва да остане в миналото. Фраза повтаряна толкова често от баби и дядовци, учителки в детската градина и кой ли не, че за нас българите си е направо закон по отношение на храната. Доста грешен при това. Към него бих добавила и вкорененото ни, че чинията трябва да е празна, за да не обидиш готвача и картинката се запълва перфектно. Което ни води до правило номер 2 – не, не те карам да изхвърляш храна, само да намалиш порциите на ястията, които поднасяш. По-добре си сипи още малко, отколкото да стоиш над пълната чиния и да се насилваш да я изядеш.

3. Храни се само когато си гладен.
Ние хората често бъркаме емоционалния и физическия глад, или по-лошо – не се замисляме. Другият сигнал, който често не разчитаме правилно е този на жажда и глад. Когато човек не пие достатъчно вода организмът му започва да му подава сигнали, че я иска, но понеже същият този човек не пие вода – той съответно не ожаднява и бърка сигнала с такъв за глад. Затова, ако си в тази категория, следващият път като усетиш лек глад – изпий чаша вода. Гладът ще изчезне. По темата за емоционалния глад може да се напише много, но ако се придържаш към правило номер 3 ще ти го спестя – яж само когато си наистина гладен.

4. Закусвай. Според редица проучвания закусващите имат повече енергия, по-добра памет и по-бърз метаболизъм. Всъщност думичката “breakfast” идва от “breaking the fast” или “разчупване на поста”, в който организмът ти е бил през последните 8-12 часа. Закуската също така е добре да е нещо леко и засищащо, и в никакъв случай да не включва рафинирани храни и захар.

5. Слушай тялото си. Някои храни ни се отразяват добре, други – не. Разпознавай знаците, които тялото ти дава. Подуване, газове, разстройство, обрив… това са симптоми. Опитай се да локазираш проблема, сам или с помощта на специалист. Важно е за бъдещото ти здраве. Разбери също, че няма добри и лоши храни, всяка храна е потенциален алерген, дори и най-здравословно звучащата такава.

6. Не съхранявай нездравословни храни в къщи.
Това е може би едно от най-важните правила, които научих преди години. Къщата ти винаги трябва да е изчистена от вредни изкушения. Поддържай там само храните, които искаш да ядеш и които искаш семействотото ти да яде.

7. Знай разликата между всекидневно ядене и празнично такова. Да, разбира се, и аз обичам козунак, пица, паста и качествен сандвич. Само че не ям тези храни всеки ден. Ям ги понякога. Веднъж в седмицата или веднъж в годината. Козунакът е празнична храна. Салатата е всекидневна.

8. Яж следобедна закуска. Най-важното хранене за деня според мен е и винаги ще си остане следобедното похапване. Времето между обяд и вечеря обикновено е доста дълго и може да варира от 6 до 8-9 часа, така че независимо какво си обядвал, до вечеря обикновено си прегладнял. А това автоматично означава, че ще се нахвърлиш на всичко, което видиш без да подбираш, ще се храниш бързо и ще ядеш повече от необходимото. Единственият изход от ситуацията е до вечеря да не си гладен. Или правило номер 8 – хапни нещо малко, но засищащо следобяд. Добър пример са суровите десерти с ядки, които засищат много добре. Поддържай нещо подобно в чантата, офиса или хладилника си и го хапвай всеки ден.

9. Наслади се на храната. Толкова често чувам, че здравословната храна не е вкусна… Какво означава “не е вкусна”? И не, не ми казвай, че сред хилядите зеленчуци и плодове на пазара не ти харесва нито един. Вкусът е лично усещане. Всяка храна може да бъде вкусна, просто трябва да се приготви по твой вкус. “Tailor made” както обичат да казват англичаните. Подбирай винаги храните, които обичаш и не се насилвай да ядеш тези, които не ти доставят никакво удоволствие. Спирулината е полезна – ок! Това не означава, че ми е вкусна и ще си развалям сутрешното смути с нея, нали?

10. Не се наказвай, ако сбъркаш. Изкушил си се и си хапнал порция пържени картофи, голяма пица или талятели с манатарки. И какво от това? И ти си човек. Не се наказвай с часове изтощителни тренировки, гладуване на следващия ден или каквото друго измислиш. Вместо това балансирай. Хапни нещо леко на следващото хранене, но не се докарвай до неистов глад, защото тогава ще сбъркаш отново и цикълът ще се завърти.

11. Храната не бива да пречи на социалния ти живот. Правилата за правилно и балансирано хранене са много. И независимо дали тези правила са ти зададени от специалист или си ги създал сам – научи се да ги разчупваш, когато ядеш навън. Старай се да се придържаш към балансирана храна вкъщи и си позволяй малки прегрешения навън, така ще запазиш социалния си живот и ще се наслаждаваш на срещите с приятели без да мислиш по 30 минути над всяко меню, и да разпитваш сервитьора с часове.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
mira_b

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от mira_b »

cchery :922 :922 :922
Всичко е казано много хубаво и ясно, благодаря, че сподели :922
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Ванчето »

Здравейте!
Наистина, много хубави и полезни правила! Пък и не са кой знае колко трудни за спазване, поне така ми се струва...
А що се отнася за края на конкурса - какво да кажа, Сладка направо ни разби! Няма стигане! :1062 Но пък браво на нея! :524 :524
Все пак ми е интересно как ще приключи, това е първото ми участие в подобно начинание!
Успех на всички момичета!
Никога не е късно за ново начало!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Kleo »

Чери, благодаря за споделените 11 разумни и полезни съвети относно храненето!
Успех на участничките в конкурза за здравословно отслабване през пролетта на 2014-та!
Аз не участвам, защото нямам с какво да се похваля, а имам доста за сваляне, уви!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Tami

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Tami »

10154386_683016758422507_1946806065_n.jpg
(34.64 KiB) Свалено 965 пъти
Добро утро момичета!

:922 :922 :922 :329 :922 :922 :922

Най-напред пожелавам весела, приятна и спокойна неделя на всички.
И да се извиня че ме нямаше последните няколко дни. Честно казано тъгуваше ми се и не ми се говореше. Не исках да предавам тъгата си на вас и предпочетох усамотяването. Но вече се съвземам по малко!
Аз какво да кажа момичета! Браво на всички участнички! Много воля и хъс ни трябва. Да ви успокоя ...аз за момента съм последна на нашия маратон. Но на мен хич не ми е успокояващо и сред моите тъжни емоции се съвземам и вече планирам следвашия конкурс.
Но нека най-напред приключим този конкурс както трябва и да видим кои са победителките в тази трудна надпревара и да ги наградим!


Моля всички да не забравят отчитането на 1ви. Не на 2ри, 3ти или по-нататук, а на 1ви...Защото междинното отчитане можеше със малко закуснение, но ОКОНЧАТЕЛНОТО ОТчИТАНЕ Е НА 1ви МАЙ ДО КРАЯ НА ДЕНЯ ЗАщОТО НА 2ри щЕ ОБЯВЯ ПОБЕДИТЕЛКИТЕ И щЕ СЕ СВЪРЖА С ТЯХ ЗА УТОчНЕНИЯ ПО ИЗПРАщАНЕ НА НАГРАДИТЕ! ЗАТОВА МОМИчЕТА, МОЛЯ ВИ ОТСЕГА, ЗАПИшЕТЕ СИ, ОТБЕЛЕЖЕТЕ СИ И ЗАПОМНЕТЕ ДА СЕ ОТчЕТЕТЕ НА 1ВИ МАЙ ДО КРАЯ НА ДЕНЯ! :222


Аз наистина нямам с какво да се похваля за сега, освен че съвсем се бях отдала на тъгата и успокоителното хранене. Тепърва започнах да се посъвземам и да се взимам в ръце отново. За първи път отново в четвъртък отидох на тренировки и след това така ме боля всичко, че реших да се почерпя и отидох на масаж в петък. И така започнах пътя отново към по контролирания от мен начин на живот където аз ще съм победителя на края. Значи от утре започвам отноло пълноцения ми график: Понеделник - йога, Вторник - Кардио, Сряда - фитнес или плуване, Четвъртък - Тайбокс и в Петък от сега съм на масаж да ми разкарат всички образували се топчета, за подпомагане на тонуса,по- добра циркулация и да ми помогне да се чувствам по-добре. Дано, поне се мотивирам отново.

Много прегъдки и целувки за всички. Определено ми липсвахте много.


:922 :922 :922 :329 :922 :922 :922
Аватар
Ванчето
От писане глава не боли
Мнения: 941
Регистриран на: 06 Яну 2014, 17:26

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Ванчето »

Tami написа:

Моля всички да не забравят отчитането на 1ви. Не на 2ри, 3ти или по-нататук, а на 1ви...Защото междинното отчитане можеше със малко закуснение, но ОКОНЧАТЕЛНОТО ОТчИТАНЕ Е НА 1ви МАЙ ДО КРАЯ НА ДЕНЯ ЗАщОТО НА 2ри щЕ ОБЯВЯ ПОБЕДИТЕЛКИТЕ И щЕ СЕ СВЪРЖА С ТЯХ ЗА УТОчНЕНИЯ ПО ИЗПРАщАНЕ НА НАГРАДИТЕ! ЗАТОВА МОМИчЕТА, МОЛЯ ВИ ОТСЕГА, ЗАПИшЕТЕ СИ, ОТБЕЛЕЖЕТЕ СИ И ЗАПОМНЕТЕ ДА СЕ ОТчЕТЕТЕ НА 1ВИ МАЙ ДО КРАЯ НА ДЕНЯ! :222
Тами, снимки трябва ли да пращаме за крайния отчет?
Никога не е късно за ново начало!
Sladka Debelanka

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Sladka Debelanka »

Здравейте и от мен! Радвам се, че ви има! :922 Снимки ще трябват ли за отчета? Момичета много съм горда от себе си. Сега ще ми се смеете сигурно - престраших се и утре отивам на фитнес. Толкова се вълнувам - откакто имам дете не съм правила нищо за себе си и резултатите са на лице. Пожелайте ми успех - никога не съм ходила. :oops:
Последно промяна от Sladka Debelanka на 30 Апр 2014, 14:49, променено общо 1 път.
Tami

Re: КОНКУРС ЗА "ЗДРАВОСЛОВНО ОТСЛАБВАНЕ - Пролет 2014"!

Мнение от Tami »

Да момичета, забравих да уточня!

Снимките са необходими за крайната класация! Снимките може да ги направите през последните два-три дни в края на месеца и заедно с актуалните килограмчета да ми ги пратите на емайла на 1ви Май до края на деня!

Емайла ми е:
tamara_walker@outlook.com

Прегръдки за всички и успешно приклйючване на надпреварата.


:922 :329 :922
Публикувай отговор