Трапезният разгул подхранва жлъчните кризи

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Трапезният разгул подхранва жлъчните кризи

Мнение от Мърмори »

Трапезният разгул подхранва жлъчните кризи
Спагети, боб и леща засищат и ни държат бодри

21 Януари, 2009
Д-р Атанас Михайлов

От Бъдни вечер насам се занизаха празник след
празник, заедно с тях и изкушенията. С тях дойдоха и неприятните изненади - кризи от жлъчка и подагра, събуждане на гастритните болки, а кръвната захар тревожно бие в горни граници. Накратко загубата на мярката и кулинарните прегрешения създават много здравословни тегоби.

Алкохолът е шампион по отлагането на мазнини. Ако го пием на гладно, се трупа директно като запас по най-нежеланите части на тялото. Съвсем малко храна - няколко фъстъка, малко салата или хапка ордьовър, променят метаболизма и последствията не са така фатални. Затова не пийте на гладно. Малко храна трябва да предшества тостовете и другите почерпки.

Обилното ядене, алкохолът, баклавите и всички тестени и сладки изкушения водят до излишни килограми. Тези храни, повечето от които познаваме като "бели отрови", са подредени от медицината в графа храни с висок гликемичен индекс. Те фатално объркват обмяната на веществата, причина са за наднормено тегло, лесна умора, стрес и бърза загуба на работоспособността.

Ядем бял ориз, захар, картофи и кръвната захар бързо се повишава.

Образно казано тези храни са като рязко подаване на газ при неразумно шофиране. Резултатът често е катастрофа. Това става и с организма, когато ядем "белите отрови". Панкреасът отделя голямо количество инсулин, за да усвои тази кръвна захар и да я нормализира. Една част от нея се трансформира в гликоген и се отлага в мускулите и черния дроб, а друга се превръща в тлъстини - килограмите се увеличават, а обиколките на ханш, корем и бедра се разширяват. Час-два след този пик идва рязък спад на кръвната захар - настъпва безпричинна отпадналост, умора и сънливост. Деца, които закусват с кифли, сладко и пасти в училище, са сънливи и отпаднали. Затова в последните години немските специалисти по хранене сравняват тези "традиционни" закуски с телесно увреждане, което понижава успеха на детето в училище и е причина за масовото затлъстяване

Вместо бял хляб, кифли и пасти е много по-добре да ядем така наречените "защитени" въглехидрати - особено на закуска. Овесените ядки, мюсли, макаронените изделия и богатите на пектин плодове бавно и плавно повишават кръвната захар, а инсулинът остава в ниски граници. Това от една страна се отразява благоприятно на фигурата - защото излишният инсулин е свързан със затлъстяването, а от друга обмяната на веществата "поема" по правилния път.
Ако искаме да отслабнем, е добре да заложим на храни с нисък гликемичен индекс. Пълнозълнести спагети, леща и боб държат кръвната захар в норма. Те ни помагат да сме в добра спортна форма, ако се налага продължително да изразходваме енергия или пък ако трябва да се готвим за изпитна сесия.

Тези храни осигуряват нашата работоспособност и ни поддържат бодри поне 3-4 часа след като сме ги яли.

Повечето от храните с висок гликемичен индекс съдържат въглехидрати с проста структура. Те се разграждат лесно и бързо, почти не съдържат фибри и други хранителни съставки.

Затова избирайте предимно храни с нисък до среден гликемичен индекс. Те бързо засищат глада, плавно зареждат с енергия, която стига за по-дълъг период от време. Освен въглехидрати те съдържат и белтъци и мазнини, които са също толкова необходими за балансираното хранене.


ХРАНИ СПОРЕД ГЛИКЕМИЧНИЯ ИНДЕКС

Висок
Глюкоза 100
Бял ориз 92
Пчелен мед 88
Печени картофи 85
Корн флейкс 84
Готово картофено пюре 83
Пържени картофи 75
Варени картофи 73

Среден
Мюсли 56
Кафяв ориз 55
Овесени ядки 55
Пуканки 55
Банан, жълт 53
Грозде 46
Спагети, бели 43
Банан (със зелени петна) 41

Нисък
Спагети, пълнозърнести 37
Ябълка 36
Мляко 34
Зрял боб 30
Леща 29
Грейпфрут 25
Ечемик 25
Соя 18


Във форма след всяко ядене
Като се съобразяваме с гликемичния индекс на храните, можем да си направим подходящ диетичен режим. С него можем да избегнем резките скокове на кръвната захар след хранене и ще съобразим блюдата с физическото натоварване, така че винаги след ядене да сме в добра форма. Поддържането на нормални нива на кръвната захар чрез храненето ни гарантира това.

Съвети
- Картофите и оризът трябва да се комбинират със салати и сурови зеленчуци.
- Корн флейксът и мюслите е добре да се съчетаят с пресен плод (ябълка с кората, малини, ягоди, грейпфрут). За да се усвоят добре, се накисват с топла вода за 20-30 мин., без да се варят.
- Плодовите сокове не трябва да се пият на гладен стомах. По-добре е да ги заменим със зеленчукови. Друг вариант е към сока от грейпфрут или портокал да добавим чаена лъжичка сметана или зехтин. Мазнината забавя усвояването на захарите.
- Варивата - леща, зрял боб, соята и пълнозърнестите спагети, ни поддържат дълго сити. Могат да се ползват за салата или гарнитура.
- Варените картофи имат по- нисък гликемичен индекс от пържените.
- Домашното картофено пюре е за предпочитане пред готовия полуфабрикат. Прибавянето на малко растителна мазнина към салатата от варени картофи намалява техния гликемичен индекс.
- От различните видове ориз най-подходящ е дългозърнестият.
Публикувай отговор