Чай от глухарче "вае" фигурата; МЕД ОТ ГЛУХАРЧЕ;

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Чай от глухарче "вае" фигурата; МЕД ОТ ГЛУХАРЧЕ;

Мнение от Мърмори »

Чай от глухарче вае фигурата
БИЛКАТА УСКОРЯВА ОБМЯНАТА И ДЕЙСТВА КАТО “ИЗТРЕБИТЕЛ” НА МАЗНИНИТЕ

15 Април, 2009
Д-р Атанас Михайлов


Американски манекенки наскоро преоткриха глухарчето. Те ползват билката за отслабване.
Според 23-годишната Ирена Милянкова, топмодел на "Визаж", която е работила в Ню Йорк, стройните красавици са пощурели по диета с грейпфрут и чай от глухарче. Диетата е проста: изяждате половин розов грейпфрут преди всяко хранене и изпивате чаша чай от глухарче (стрък или корен) за десерт. Резултатът - обмяната на веществата се ускорява и действа като "изтребител" на мазнините.
Растението стимулира дейността на червата и помага на черния дроб да преработва мазнините. Другият ефект от билката е, че тонизира и винаги се чувствате във форма.
Новата мания на красавиците от подиумите има дълбоки корени. Открай време немската народна медицина препоръчва едномесечни пролетни кръвоочистителни курсове с глухарче. Може да се пие чай от стръкове или корени, но
при диетите за отслабване корените са за предпочитане.
Те съдържат до 40% инулин, вещество, което е важно за възстановяване на чревната ни флора, много често увреждана от антибиотици или неправилно хранене.
Ако се върнем още по-назад към Средновековието, също ще открием полезни съвети за диворастящото растение.
Според Амасиаци, голям средновековен лечител, личен лекар на турския султан Мохамед II, глухарчето "помага при вода в корема и притежава отпушващи свойства. Прочиства черния дроб и далака, отстранява материята, която затлачва тънките проходи и отваря порите на кожата".
В наше време се използва при лечение на жлъчни заболявания, увеличен черен дроб и асцит (задържане на вода в корема). Освен това се препоръчва за „източване" на излишните течности в тялото. То е от особена полза при жени, които страдат от предменструален синдром и сърдечно болни.
Козметичният ефект върху порите на лицето също не е за пренебрегване. Чаят е прост и евтин начин да освежим тена и да се погрижим за кожата, която през пролетта носи "следи" от изтощение от зимата. За жалост билката доста се подценява.
Ето например какво може да прочетете в интернет форумите:
Ani - " Малеее, ако някой друг ми беше казал за свойствата на това растение, щях да му се изсмея. 3-годишната ми дъщеря си играе много с него като прецъфти. Веднъж видях един мъж да бере глухарче. Попитах го: "Как ще го приготвяте?" Той се засегна сериозно: „Аз да ям тоя бурен! Имам зайци, за тях го бера."
.
Използват се всички части на растението
Глухарчето е изключително ценна и вкусна храна с чудесни лечебни свойства. Използват се всички части. През пролетта най-често от младите листа се приготвят салата, каша, суфле.
В миналото тези манджи са били по-често на трапезата в сравнение с днес, особено у нас. В доста европейски страни се култивира. Все пак най-ценно и най-търсено на западните пазари е диворастящото глухарче. У нас то не се предлага по пазарите. Тези, които го познават, си го берат сами.
Високото съдържание на витамин С, органичните киселини и най-вече ябълчната определят глухарчето като "чистач" на кръвта. То се препоръчва при склонност към образуване на жлъчни и бъбречни камъни, при подагра, ревматизъм и артрити. Съвременните клинични наблюдения го утвърждават като една от основните билки при жлъчно-чернодробни заболявания.
Младите листа на глухарчето имат пикантен, леко горчив вкус. При желание той може да се тушира, като се смесват с други листни зеленчуци. По-късно напролет горчивият вкус на листата се усилва и тогава то може да се комбинира с други зеленчуци за приготвяне на салата.

НАСТОЙКА ОТ ГЛУХАРЧЕ
Корените се измиват добре и се нарязват на малки парчета.Поставят се в буркан.
3 части спирт или силна ракия или 50%водка, 1 част глухарче.Стои 20 дена на тъмно.Прецежда се и се пие.Дозата е 2х40 капки.


ЧАЙ ОТ ГЛУХАРЧЕ
1. от корени - 2 суп. лъж. билка, вода - 500-600 мл.-5 мин варене, още 10 мин. запарка
2.от листа-листа - 2 суп. лъж. билка, вода - 500-600 мл.,10 мин. запарка.
Готовият чай се разпределя на 2-3 порции за деня,желателно на гладно.
Mrav4o

Re: Чай от глухарче "вае" фигурата

Мнение от Mrav4o »

Тъкмо си мислех в Часът да направя такава тема и да попитам Д-р Михайлов за лечебното му свойство.
Аз съм чела малко за него, но исках и от д-ра мнение.
felix

Re: Чай от глухарче "вае" фигурата

Мнение от felix »

Аз днес нарязах листенца от глухарче в копривената супа. :524
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Чай от глухарче "вае" фигурата

Мнение от Мърмори »

Браво,не започна ли да нагорчава? :1044 А те изникнаха ли глухарчетата? Нашите още не са.
felix

Re: Чай от глухарче "вае" фигурата

Мнение от felix »

При нас са много нацъфтели глухарчетата. За да не нагарчат листенцата се киснат в студена вода за половин час.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Мед от глухарче

Мнение от cchery »

Из книгата на Мария Требен "Здраве от аптеката на Господ"

[img]http://www.health.bg/images/articles/ar ... hema38.jpg[/img]


Мед от глухарче (радика):

"Всяка пролет си правя сироп от цветовете на радиката, който е много вкусен и същевременно здравословен. Коледният ми пендепис се приготвя само от този сироп. Веднъж майка ми срещнала една жена, която в надиплената си престилка носела ЦВЕТОВЕ от радика и я попитала, какво смята да прави с тях. Така ние научихме рецептата за приготвяне на приятния сироп (мед) от радика, която сега ще ви я кажа, за да си направите и вие:

Четири препълнени шепи с цветове от радика се слагат в един литър студена вода и се затоплят бавно до кипване. Оставят се малко да поврат, след това тенджерата се сваля от котлона и се оставя да пренощува. На следващия ден всичко това се изсипва в цедка, оставя се да се изцеди водата, а цветовете се изстискват хубаво с две ръце през цедката. В сока се сипва 1 кг не рафинирана захар и прибавя половин лимон, нарязан на филийки (ако е пръскан - без кората). Ако се прибави повече лимон, тогава сокът киселее. Тенджерата се слага на печката без капак. За да се запазят всички витамини, тя се включва на едно. Така течността се изпарява, без да ври. Сиропът се оставя един-два пъти да изстине, за да се установи правилната му субстанция. Той не бива да е много гъст, тъй като след по-продължително изпарение може да се захароса, но пък и да не е твърде рядък - тогава след известно време ще започне да киселее. Трябва да се получи хубав, гъст сироп, който, намазан на закуска върху филията, да е страшно вкусен."

Други приложения на глухарчето (из книгата на Мария Требен):


Приготвяне на чай: Една препълнена чаена лъжичка корени се слагат да
пренощуват в 1/4 литър студена вода, на следващия ден се затоплят до кипване и след това се прецеждат. Това количество се разделя и изпива на глътки половин час преди и половин час след закуска.

Салата: От пресни сурови корени и листа - Листата се събират преди цъфтежа, корените през пролетта или есента, а стъблата през време на цъфтежа. За мен лично стана традиция, щом дойде пролетта, да слагам на масата салата от цялото растение или пък да приготвям за вечеря салата, смесена с картофи и гарнирана с полутвърдо сварени яйца..

Дръжки:
Всеки ден се изяждат от 5 до 10 измити и сурови, добре сдъвкани дръжки. Днес вече зная, че ежедневната консумация на пет-шест сурови пресни дръжки води до бързи резултати при хронично възпаление на черния дроб (остра пронизваща болка до под дясната плешка). Те помагат и при захар. Диабетиците трябва да изяждат всеки ден по десет дръжки, докато радиката цъфти. Те се измиват заедно с цветовете, след това цветните главички се отстраняват и едва тогава дръжките започват бавно да се дъвчат. В началото дръжката е малко горчива, тя е сочна и с вкус на маруля. Постоянно болнави хора, които се чувстват като пребити и уморени, трябва да правят 14-дневно лечение с пресни дръжки от радика и тогава ще има да се чудят на превъзходното действие.

Приготвяне на сироп: Виж съответното място в текста!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Публикувай отговор