Излишъкът на прогестерон създава биохимична какафония
Веселина Мончева
10.12.2005
[img]
http://www.monitor.bg/img/?id=56447&sz=2[/img]
Десетина дни преди цикъл жената е като болна.
Над 100 отделни болежки тормозят жената в дните около месечния й цикъл. Те са различни по сила, но винаги са свързани с неприятни емоции - меланхолия, раздразнителност, тревожност, плачливост, агресивност, липса на увереност и слаба концентрация. Има и чисто физически страдания - подуване на корема, оток на краката, общо неразположение, временно повишаване на теглото. При някои жени желанието за секс също пада. Оплакванията се явяват 7 до 10 дни преди менструация.
Те се засилват с напредване на възрастта. Най-изявени са при раждали жени около 40-ата им година - в десетилетието преди менопаузата.
След като състоянието бе изследвано и проучено, през 1991 г. бе официално признато за болест. А законодателствата в някои страни като например САЩ и Франция дори приемат синдрома като смекчаващо обстоятелство при някои видове нарушения или престъпления.
Над 10 теории обясняват причините и механизма на предменстуалния синдром. Една от най-популярните го свързва с цикличното отделяне на яйчниковите хормони и главно на прогестерон, който се явява през втората половина на цикъла след овулацията.
"За да установите дали неразположението е свързано с хормоните, проследете състоянието си в продължение на 3 месеца. Ако всеки път самочувствието ви се променя около дните на очакваната менструация, а после се възстановява, вероятно става дума за описания синдром. Водеща причина за него е хормоналният дисбаланс", обаснява д-р Атанас Михайлов.
Стресът, преумората, недостигът на светлина са сред най-честите причини за хормонални смущения. Стресовите хормони по химическа структура доста приличат на половите и техните повишени нива причиняват биохимична какафония. Затова контролът на стреса е първата задача. Има много противостресови средства, но те не се познават и се използват рядко. Едни от полезните и напълно безвредни са магнезиевите препарати, както и тези от аралиевата група, известни още като бръшлянови с главен представител жен шен.
"През късия зимен ден трябва да използваме всяка възможност да бъдем на открито, на слънце и дневна светлина. В мозъка ни съществува така наречената епифизна жлеза, за която тепърва ще се говори и пише много. Доскоро тя се смяташе за закърняла част от мозъка, която не играе особена роля. В последните години обаче сериозни изследвания потвърдиха ролята й за хормоналния баланс и връзката и със светлината. Недостигът на светлина ражда депресии и нарушава нормалния хормонален статутс. Затова е полезно да прекарваме поне 2 часа на открито всеки ден, а през уикенда да правим разходки в планината и да спортуваме", съветва д-р Михайлов.
ОТ ПРИРОДАТА
Овесени ядки за линоленова киселина
[img]
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... sdP001F1-Y[/img]
Овесените ядки са пълноценна закуска.
Много храни могат да регулират нивото на хормоните в организма. Едно полезно допълнение на менюто са овесените ядки. Те са отличен източник на гама-линоленова киселина, която помага за поддържане на хормоналния баланс и на здравето като цяло. Рецептата е проста. 2-3 супени лъжици овесени ядки и 1 супена лъжица пшенични трици се заливат с чаша топла вода до 50- 55°С и след 20- 30 минути закуската е готова. Тя може да се допълни с мед, стъргана ябълка, сусам, други смлени ядки, стафиди или други сушени плодове. Може и без тях. За да се получи желаният хоромонорегулиращ ефект, дозата е 3-5 пъти седмично закуска от овесени ядки.
Масло от нощна иглика вместо простагландин
Маслото от семената на едроцветната пупалка (нощна иглика, вечерна безстъблена иглика) съдържа големи количества гама-линоленова киселина. Тя принуждава организма сам да регулира нарушения баланс на тъканни хормони (простагландини). Приемането на нощна иглика е по-здравословно от пиенето на хормони, които имат и странични явления.
Гама-линоленовата киселина предпазва артериите от втвърдяване, помага за лечението на сърдечните заболявания, на предменструалния синдром, множествената склероза и високото кръвно налягане. Тя облекчава болката и възпалението, стимулира отделянето на полови хормони, включително естрогени и тестостерон, помага за понижаване нивото на холестерола и действа благоприятно при цироза на черния дроб.
При клинично изследване на голяма група жени в болницата "Св. Томас" в Лондон, които приемали дневно 4-6 капсули масло от нощна иглика, е установено, че 62% успяват напълно да се отърват от оплакванията на предменструалния синдром, а 22 на сто се почувствали значително по-добре.
Маслото от нощна иглика помага още при стрес, при оплаквания в периода на менопаузата, особено при топли вълни, при проблеми с вените и артериите, псориазис и др.
Ефектът се усеща при приемане на минимум 1500 мг масло от нощна иглика дневно, което е равно на 3 капсули.
Хомеопатия срещу тревожността
[img]
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... OTzacOXOtB[/img]
Хомеопатията помага при стрес.
Ако предменструалният синдром не е силно изразен, предписва-нето на Folliculinum 9 СН може да е достатъчно. Приемат се 10 зрънца наведнъж на 8-ия и на 15-ия ден, считано от началото на менструацията.
Ако все пак има напрежение, болки в гърдите, раздразнителност, безпокойство, подуване, може да се добави и Lac caninum 9 СН, по 5 гранули дневно около седмица преди очакваната менструация или при поява на оплаквания.
Наддаването на теглото, чест повод за оплаквания, винаги е труд-но за лечение. Към диетичните препоръки може да се прибавят Ignatia 15 СН против безпокойството- медикамент, който успешно допълва хранителния режим. Приемат се 5 зрънца сутринта и в случаи на засилване на безпокойството, допълнително се пият по 5 зрънца на 30 минути. Ще помогне и Antimonium crudum 15 СН, подходящо при булимия (вълчи апетит) или при нервно тъпчене между основните хра-нения.
Смущенията на съня и трудното заспиване се лекуват успешно с Coffea 15 СН. Nux vomica 15 СН е подходящ при преумора. Препоръчва се на деловите жени, чиято работа е свързана с напрежение и постоянен стрес.
Ако в периода преди цикъла оплакванията са свързани с болки в гърдите, подуване на краката и увеличаване на теглото, това често се дължи на задръжка на течности в тялото, обусловено от хормоналната пренастройка.
Другият тип се характеризира с безпричинна тъга и раздразнителност, колебания в настроението, пристъпи от "вълчи апетит" и спазми на стомаха. Проста диета помага за преодоляване на оплакванията в този период.
Ако има болки в гърдите, задържане на течности и наддаване на тегло, е препоръчително да се изпиват поне 3 л течности (вода, билков или плодов чай). Пиенето на топла, от която се вдига пара вода, определено има изразен диуретичен ефект. Това действие на водата може да се подсили от провеждането на плодово-оризов ден.
Диета с вода и ориз
Оризът има способността да изтегля натрий, който като сюнгер попива водата. Към ориза добавяме 1- 2 кг плодове.
Подходяща за този случай е билката полски хвощ. 1- 2 супени лъжици се запарват в 400 г вода 10 минути и запарката се прецежда. Същата билка се залива с още 300-400 г вода и се вари още 10 минути. Запарката и отварата се смесват и се изпиват разпределени на 5- 6 порции през деня. Чипс, колбаси, модерни храни от типа на фаст фуд причиняват задръжка на течности и ще засилват оплакванията от предменстуалния синдром. Изводът се налага от само себе - поне преди очаквана менструация тези и без това вредни за здравето храни да се изхвърлят от менюто.
Ако предменструалният синдром е свързан с промени в настроението и депресия, трябва да махнем от менюто мазнините. Докато без ограничения могат да се консумират въглехидратни храни като картофи, макарони, ориз, пълнозърнест хляб и разбира се и салати. Особено полезни са бананите. Този хранителен режим стимулира отделянето на серотонин, хормонът на щастието. И въпреки че тъкмо преди менструация много жени изпитват глад за сладко, те трябва да се въздържат, за да не влошат симптомите. Може обаче да похапват смокини, стафиди, фурми. Шоколадът не е забранен, но не бива да се прекалява.