МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Полезни съвети ако сте болни
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от cchery »

Статия от в. "Живот и здраве"/ бр. 205, март 2012

Много хора казват, че имат забавен метаболизъм, и са готови да се лекуват с какво ли не, без да имат представа как работи в действителност човешкият метаболизъм. Казано най-просто, това е скоростта, с която организмът изгаря калориите, за да поддържа съществуването. Трябва да се отбележи, че организмът гори калории денонощно, независимо дали се движи или почива. Нуждаете се от енергия непрекъснато, даже докато спите. Ето защо най-погрешното нещо е да пропускате хранения, защото искате да отслабнете.

[img]http://static.inews.bg/pictures/148512_375_282.jpg[/img]


От какво зависи метаболизмът?

Хората смятат, че той се влияе основно от степента на физическата активност, от функцията на тиреоидните хормони и от възрастта. Това е вярно до известна степен, но :idea: главният фактор е мускулната маса :idea: . Колкото повече мускули имате, толкова повече калории изгаряте, независимо колко активни сте физически и каква е възрастта ви.

Ето факторите, които определят човешкия метаболизъм, подредени според тяхното значение:
  1. Мускулна маса
  2. Честота на хранене. Колкото по-големи са интервалите между храненията, толкова повече се забавя метаболизмът, за да може да съхрани енергия.
  3. Степен на активност. Това е важно, но губи значението си, ако яденето не отговаря на изразходваната енергия.
  4. Начин на хранене. Диета, която изключва почти напълно мазнините, води до оскъдно отделяне на хормони, което забавя метаболизма.
  5. Хидратация. Над 70% от функциите на организма се осъществяват във водна среда, обезводняването забавя и стресира всичките системи на организма.
  6. Генетични дадености. Някои хора имат по-бърз метаболизъм, а други обратно, не можете да промените генетичните дадености, но все пак може да се опитате да спечелите битката с бавния метаболизъм.
  7. Хормоналната функция. Съмнявате се, че имате недостиг на тиреоидни хормони? Едва ли преди всичко стабилизирайте кръвната си захар и се заемете с физически упражнения 2-3 пъти седмично.
  8. Стрес. Той също може да забави метаболизма, като създава напрежение във всички системи. Освен това много хора започват да преяждат, когато са стресирани.
[img]http://dimityrdimitrov.com/wp-content/u ... olizam.jpg[/img]


Защо се забавя метаболизмът?


Много често се твърди, че след 30-годишна възраст метаболизмът се забавя. Всъщност учените са установили, че причината не е толкова във възрастта, колкото в загубата на мускулна маса, което не става с остаряването, а с намаляването или липсата на физическо натоварване.

[img]http://lechitel.net/wp-content/uploads/ ... t-fast.jpg[/img]


Какво е решението?
  • Спрете да трупате нови мазнини. Няма смисъл да правите физически упражнения, ако след тях трупате нови мазнини. Човек не напълнява от липса на спорт, а защото снабдява организма си с повече калории, отколкото той има нужда в момента. Може да ядете храните, които обичате, но само ако доставяте количеството, което е необходимо.
  • Яжте и според изразходваната енергия, най-добре на 2-3 часа.
  • Атакувайте натрупаните мазнини. Това изисква комбиниран подход поддържане на стабилни стойности на кръвната захар и физически тренировки с постепенно увеличаване на натоварването.
[img]http://1.bp.blogspot.com/_kpycXAljEkA/T ... bolism.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от tita »

Супер! Много полезна информация!

Голямата истина е в баланса между приема и изразходването на калориите. Когато хората консумират по-малко калории, отколкото изразходват, тялото ще разчита на складираните мазнини и/или на мускулите, за да си набави необходимата енергия. И за да започне да изгаря мазнините, а не мускулите трябва да му кажем, че мускулите ни трябват и да не ги пипа. :) Това става само с физически упражнения, особено за хора над 30-те.

А тренировките, които препоръчват в статията се наричат " интервални тренировки" - започва се с 5 мин. леко темпо ( ходене, бягане, каране на колело), като постепенно се увеличава темпото, после 1 мин. максимално натоварване, 1 мин леко темпо - това се повтаря 6-8 пъти, следва 5 мин. умерено темпо и разпускане. Всичко около 30-40 мин. ходене пеша примерно. :)
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от Kleo »

Мерси за информацията, Чери!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от cchery »

tita написа: А тренировките, които препоръчват в статията се наричат " интервални тренировки" - започва се с 5 мин. леко темпо ( ходене, бягане, каране на колело), като постепенно се увеличава темпото, после 1 мин. максимално натоварване, 1 мин леко темпо - това се повтаря 6-8 пъти, следва 5 мин. умерено темпо и разпускане. Всичко около 30-40 мин. ходене пеша примерно. :)
Хм, аз от доста време се чудя как да си направя сутрешното тичане по-ефективно. :!: :?: :!: :?: Чудех се дали да си взема и скоростомер или нещо от сорта, защото за мен тези кросове вече са част от живота. Но от друга страна искам да сваля повече килограми, а си мисля, че организмът ми вече привикна към тях.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
tita

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от tita »

Има много изписано в нета за интервалните тренировки и изгарянето на мазнини, както и различни варианти на такива тренировки. Аз знам този от книгата на Дейдид Зинченко "Плосък корем за 6 седмици". :) ... Вярно, че темата е за метаболизма, не конкретно за тренировките, обаче без правилно извършвани физически натоварвания няма да се получи подобрение на метаболизма. Има хиляди примери как хора ежедневно практикуващи "джогинг" нямат никакъв постигнат резултат, затова по-добре да не се губи време в нещо, от което няма да има полза. По-добре е дори 30 -40 минутна разходка с различно темпо, от колкото подрусване в парка за същото време. :954
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от cchery »

tita написа:Има много изписано в нета за интервалните тренировки и изгарянето на мазнини, както и различни варианти на такива тренировки. Аз знам този от книгата на Дейдид Зинченко "Плосък корем за 6 седмици". :) ... Вярно, че темата е за метаболизма, не конкретно за тренировките, обаче без правилно извършвани физически натоварвания няма да се получи подобрение на метаболизма. Има хиляди примери как хора ежедневно практикуващи "джогинг" нямат никакъв постигнат резултат, затова по-добре да не се губи време в нещо, от което няма да има полза. По-добре е дори 30 -40 минутна разходка с различно темпо, от колкото подрусване в парка за същото време. :954
Тита, нямам против да прехвърлим дискусията в спортния форум. :) Аз нямам монопол върху пускане на теми, макар като се навреш там (а и не само) навсякъде да е моя ник - правя го, защото..... хм, ами друг не го прави. А и защото се интересувам от нещата, които поствам. Така че - ако ти е интересно и смяташ, че ще е полезно, моля те пусни една тема за интервалните тренировки. :954
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от Kleo »

Вчера рано сутринта бях при един медик. Лекар. Човек. Хомеопат. Специалист по ИРИСОВА ДИАГНОСТИКА. Очите ни казвали ВСИЧКО. И вярно се оказа точно така. Този доктор видя през мен, погледна за няколко минутки ирисите ми и се оказах буквално прочетена книга. Защо пиша точно тук ли - има си причина за това! Той ми каза, че моят МЕТАБОЛИЗЪМ действа на принципа Йо-Йо. Всички знаем какво е йо-йо ефект. Но аз го погледнах неразбиращо и го помолих да ми разясни какво означава всичко това с метаболитните ми процеси. Той ми каза, че аз някакси функционирам много КРАЙНО, човек на КРАЙНОСТИТЕ съм, но не само психически съм склонна да изпадам ту в мрачни депресивни настроения, ту в безкрайно еуфорични състояния, но и чисто ТЕЛЕСНО ту имам апетит за трима, ям много храна и трупам килограми, ту губя всякакъв апетит, не се храня изобщо и съответно губя много телесно тегло. Това не било хубаво, защото ту преяждам и затлъстявам, ту стоя гладна и недохранена, с риск към анорексия дори, и обща слабост на организма поради недоставяне на необходимите му хранителни вещества, минерали, витамини и всякакви-там-елементи... Представяте ли си, приятелки :oops: Шашната съм много все още! Разбира се, той не спря единствено до диагностицирането на проблемите ми, посъветва ме как да се лекувам, церя и контролирам в разумни граници, стремейки се към Златната среда, която все ми се изплъзва пустата, откакто съм се родила... Благодаря за вниманието, дано съм била полезна с нещичко, ще се радвам на коментари, идеи, съвети, мнения, конструктивна критика по отношение на споделеното току-що с вас :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Петя

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от Петя »

Обърнете внимание на този продукт .................
Последно промяна от metsababa на 14 Дек 2012, 17:35, променено общо 1 път.
Причина: Петя, ще се радваме на споделени мнения от опит. Ала рекламата е неуместна!
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от Kleo »

Чери, радвам се на намесата ти в темата! :326
Включвам се тук, за да споделя с вас лично наблюдение отскоро, а именно това, че когато съм танцувала динамично, си забързвам метаболизма и изчистващите процеси на организма си :1216
Имам предвид, че след кръшни танци (но поне половинчасови, най-добре цял час :plezya se ) винаги ми се дохожда по голяма нужда, а за мен това си е проблем, предвид, че не успявам всеки ден, а това ме задръства някак. А танцувам ли, нямам проблем!, някак метаболитните ми процеси се задействат и на мен ми олеква много.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: МЕТАБОЛИЗЪМ - що е то и как да го подобрим?

Мнение от Kleo »

Много бързо качвам килограми.
Много бързо свалям килограми.
Такъв ми е метаболизмът!
Ето, няколко дни не ям много и вече съм смъкнала доста и като см, и като кг!
Това как изглеждам се влияе пряко от това как се чувствам отвътре.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор