Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавление!

Свобода на словото
Заключено
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от cchery »

Добро утро! СПИ МИ СЕ! Лигаво ми е на ента степен.... Не ми се работи. Едвам стоя във вертикална позиция :221 :221 :221 ..... ТОВА ЩЕ МИНЕ ЛИ ЗА ХАЙКУ?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от Kleo »

cchery написа:Добро утро! СПИ МИ СЕ! Лигаво ми е на ента степен.... Не ми се работи. Едвам стоя във вертикална позиция :221 :221 :221 ..... ТОВА ЩЕ МИНЕ ЛИ ЗА ХАЙКУ?!
Специално за теб, ЧЕРИТА:

Японската поезия или какво трябва да знаем за хайку

За японската култура

От неделя насам съм погълната от всякакъв тип поезия и художествена литература. И не можех да си позволя да пропусна т.нар. хайку. На японски се нарича 俳句 или хо̀кку (発句). Хайку-то е литературен жанр, който съпътства традиционната японска лирическа поезия. Определя се като стихотворна миниатюра от три стиха, която е съпътствана от определена ритмичност, но в същото време в нея се използват рими. Като цяло в тази поезия присъства една асиметричност, която се дължи на това, че класическото хайку се създава по схема от 5-7-5 она /донякъде една она се сравнява със сричката в индоевропейските езици/, т.е. общо 17 срички.

Основно правило, което е възприето при писането на хайку, е задължителното използване на “сезонни” думи – киго, визиращи четирите годишни времена. Хайку-то е навлязло още през 60-те години на ХІХ век и в повечето западни национални поезии. Първите известни произведения в стила хайку са на Арикида Моритаке през далечната 1465 година.

Друго интересно и характерно за хайку произведенията:
- въпреки, че има асиметричност, произведенията имат музикалност и благозвучност. Това се дължи на особеностите на японския език,тъй като сричките винаги завършват на гласна;
- цветовете имат много важна роля в хайку, а и като цяло в японската поезия. Основни цветове са белият, синият, розовият, жълтият и черният;
- използва се т.нар похват “митаня” – едно нещо се възприема като съвсем друго, а между тях все пак има някаква скрита връзка.

И за да не изпадам в още литературни обяснения, просто искам да споделя с вас няколко хайку произведения, които са на Николай Пеняшки:

Красива жена
под цъфналата липа.
Майско слънце.

* * *

Влюбена девойка
сред лехи от рози.
Дъждовен е денят

* * *

На клон изсъхнал —
настръхнали са птици
след силна буря.

* * *

Облачно утро
в росата се събуди —
роза разцъфтя.

* * *

Под слънчевото небе
до кости мокър —
ще те чакам влюбен.

И да, мисля, че може и твоето да мине за хайку :329
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от Kleo »

Ето нещичко и от мен:

18.11.2010 23:27

Мускули § Извивки

Чака Нея Той.
Крачка вляво, две встрани...
Часовника припряно гледа,
с нетърпение минутите брои!

Гледам го и отпивам от
Красотата нежна
на Очакването!

Среща. Мъж. Жена.
Среща във Вечността.
Мускули срещу Извивки.
Мощ срещу Мекота.
Мъж и Жена...

И още нещо:

Цигулков плач,
изплувал в здрач,
сред късна есен
ме е ранил
и аз унил
вървя унесен
и тръпна цял:
часът без жал
отеква, ето -
възкръсва в мен
отминал ден,
ридай сърцето.
Студът снове
и ветрове
са ме подели
като златист
отбрулен лист
без свои цели!

Анонимен автор

П.П. Преписах горното една есенна вечер, от една стена, навън, при улицата, в непосредствена близост до детската градина на Алекс. Дано ви хареса. От няколко години го гледам и чета. А днес реших и да го споделя с вас.

И още едно старо, мое:

ЛИПСА

Навън вали.
И от очите ми вали...

Дъжд, дъжд, дъжд
и ... влага ...

Така те чаках!
Така копнях за теб.

Но леглото още празно е...
Няма те до мен и тази нощ.

Мъглата този път ни раздели!

До възглавницата моя спи една главица,
отпусната, добра и нежна, и много доверчива.

Обичам те.
Ела си скоро!

София
03.12.2010
Деси
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
danid
Философска система
Мнения: 1121
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 12:54

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от danid »

Като сте на тази вълна, част от стиха за Марчи преди да замине миналата или по-миналата година.

Съдбата срещна ни случайно
преди много, много дни.
Започнахме детокс и трайно
животи сляхме и съдби.

Заедно се борехме с теглата,
кога успешно, кога не съвсем.
Заедно лекувахме децата,
напук на лекари, с билки и мехлем.

Понякога сме мълчаливи,
понякога не пишем с дни.
Но щом живота някоя събори,
готови сме да минем през стени.

***********
Ний пак ще сме си същите бандитки,
готови да събарят и стени.
И пак ще учим нови лекове и питки
и пак ще сме и лоши и добри.
***********
Помните ли далечната 2008, част от нас се знаем още от тогава. Странна връзка имам с повечето тук и усещане, че ви познавам от много време. ОБИЧАМ ВИ, много. И съм много щастлива, че съм имала шанса да сещна всяка от вас, макар и виртуално все още за някои
https://picasaweb.google.com/danydinkova72/10#" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от Kleo »

ДаниД, много е хубаво, кой го написа тогава? :326

Аз помня някои от тук присъстващите дами и от по-рано, някъде откъм 2005-2006 година :922

А в МецаБабаФорум сме тук от 2010 година :940

И аз съм така, що се отнася до чувствата :923

Обичам ви, момичета :329
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
danid
Философска система
Мнения: 1121
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 12:54

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от danid »

2008 започнахме детоксите, Февруари ако не ме лъже паметта, лично аз се включих Март за първи път
https://picasaweb.google.com/danydinkova72/10#" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от cchery »

danid написа:Помните ли далечната 2008, част от нас се знаем още от тогава. Странна връзка имам с повечето тук и усещане, че ви познавам от много време. ОБИЧАМ ВИ, много. И съм много щастлива, че съм имала шанса да сещна всяка от вас, макар и виртуално все още за някои
:922

Моите думи биха били излишни след това!!! Но и аз го мисля!!!!

Мили момичета, утре в 8,30 ще пием кафе със Зори и Фют някъде около Невски. Пиша го в случай, че някоя от вас има възможност за кафенце преди работа! :)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от futarela »

аз ще дойда :1069
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от Мърмори »

cchery написа:
danid написа:Помните ли далечната 2008, част от нас се знаем още от тогава. Странна връзка имам с повечето тук и усещане, че ви познавам от много време. ОБИЧАМ ВИ, много. И съм много щастлива, че съм имала шанса да сещна всяка от вас, макар и виртуално все още за някои
:922

Моите думи биха били излишни след това!!! Но и аз го мисля!!!!

Мили момичета, утре в 8,30 ще пием кафе със Зори и Фют някъде около Невски. Пиша го в случай, че някоя от вас има възможност за кафенце преди работа! :)
Миличките ми! Ако някой някога ми беше казал, че всичко това ще се случи...Че някой някъде просто като магнит ще ни събере на едно място...Че точно тази среща ще промени живота на много от нас... БЛАГОДАРНА СЪМ, ЧЕ СТЕ ЧАСТ ОТ МОЯ ЖИВОТ! ЗНАЙТЕ, ЧЕ ЗА ВСЯКА ОТ ВАС ИМА СПЕЦИАЛНО КЪТЧЕ В МОЕТО СЪРЦЕ! НЯМА ДА ИЗРЕЖДАМ ПОИМЕННО, ЗАЩОТО СЪС СИГУРНОСТ ЩЕ ПРОПУСНА НЯКОЙ.

Момичета, благодаря за страхотното изживяване,което ми подарихте, за топлината, с която ме обградихте, за щастието което ме изпълва в момента!

Дани, винаги съм си те представяла точно по този начин- миличка и добричка!
Вер, имаш най-невероятната усмивка на света, толкова си чаровна!
Ели, от всичките ни разговори досега, съм останала с впечатление,че си страшно улегнала и сериозна. Минутите, които прекарах с теб отлетяха неусетно и ми подействаха страшно зареждащо, нещата, за които си говорихме...имах нужда да ги чуя и да си преосмисля приоритетите в живота . И въпреки тази твоя улегналост има нещо все още детско в теб, някакво излъчване, което е толкова завладяващо! Никога не го губи!
Марч, ти си най-лудата гъба,която познавам! Толкова си позитивна и зареждаща!
Боби,благодаря, че въпреки всичко успя да дойдеш! Това означава много за мен!
Фют, страшна си- чаровна, усмихната, майтапчийка (абе с една дума пълна шматка ) :)
Черитко, ти си моята сестричка, най-любимата на света! БЛАГОДАРЯ ЗА ВСИЧКО!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от cchery »

Мърмори написа:Вер, имаш най-невероятната усмивка на света, толкова си чаровна!
Съгласна на илядо процента :1062 :1062 :1062 .....

Мърмори написа:Ели......... И въпреки тази твоя улегналост има нещо все още детско в теб, някакво излъчване, което е толкова завладяващо!
Да, точно така е!
Мърмори написа:Марч, ти си най-лудата гъба,която познавам! Толкова си позитивна и зареждаща!
Марчи-усмивката й казваме! :)
Мърмори написа:Фют, страшна си- чаровна, усмихната, майтапчийка (абе с една дума пълна шматка ) :)
Да, а пък после на мен ми казва същата тази ФЮта, че съм била ненормална :221 :221 :221 :221 ..... Баш така си е за нея! :)
Мърмори написа:Черитко, ти си моята сестричка, най-любимата на света! БЛАГОДАРЯ ЗА ВСИЧКО!
:329

Ето и малко снимки - първите са от квартирата на Зори, а другите са от тази сутрин, които си направихме със Зори и Фюти в царската градина след като пихме кафенце! Снимкиииииии......
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Есенно-Зимно настроение влече към нас безкрайно забавлен

Мнение от Kleo »

Ще се изям от яд, но днес в 8.30 бях със счетоводителката и шефа пред обслужващата ни банка, за да подписваме служебни книжа и да оформяме важна финансова документация - единствено и само поради тази причина не можах да се насладя на едно хубаво кафе заедно с Черита, Фютка и Зори, уви! Е, принципно работното ми време е от 8.30, но все щях да измисля някаква причина за закъснението си днес, ако не беше тази важна сутрешна среща точно днеска бе! :126 Мерси за разказите ви за срещите и за снимките! Ей сега ще ги разгледам и тях. Зори, моля те, пиши във форума винаги, когато имаш възможност и желание! :922 :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Заключено