ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Интуицията - напредъкът на науката (противно на повечето очаквания) не я отрича, а реабилитира.

Днес четох много интересна статия по този въпрос и се радвам, че все пак има и сериозни изследвания по темата. Аз специално много разчитам на вътрешните си усещания - за хора и ситуации. Не за предсказване примерно по сънища или нещо друго. Естествено - като имам натрупан някакъв когнитивен материал, мога да си позволя да пророкувам нещо....., но не мисля, че виждам в бъдещето. Обаче интуитивно мога да направя или да НЕ направя нещо и то винаги се оказва правилно.

Случвало ли ви се е да отлагате някаква дейност много време..... часове или дни?! И то иде реч за нещо подобно като.... примерно да НЕ отидеш да си вземеш препоръчана поща днес. Но пък като го направиш утре, да разбереш, че има още една пратка за теб, която е дошла именно на следващия ден от съобщението за препоръчана поща?!

На мен редовно ми се случва да разбера, че ако не правя нещо....., има съвсем основателна и реална причина затова.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Нели »

Ани, това е поредната тема в Меца, на която попадам за първи път тези дни. Истината е, че аз изобщо не съм била истинска част от форума с години, а по-скоро само редовна част от две-три теми в него. Няма да изчета всичко назад, но много ми хареса това за интуицията. Много. :)
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Нели, ами "добре дошла" тогава във форума :1209 :1069 :plezya se

Изображение

Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Нели написа: 20 Фев 2022, 16:18 Ани, това е поредната тема в Меца, на която попадам за първи път тези дни. Истината е, че аз изобщо не съм била истинска част от форума с години, а по-скоро само редовна част от две-три теми в него.
Ами да си призная - то повечето от темите тук ги дължим именно на Деси. :954
Нели написа: 20 Фев 2022, 16:18 Няма да изчета всичко назад, но много ми хареса това за интуицията. Много. :)

По въпроса за интуицията. Детектор, навигатор и скенер - трите фази, които се описват научно. Сега..... не съм убедена, че има нужда от "заораване", но пък... да, считам че има резон.

ДЕТЕКТОР - именно вътрешното чувство на човек. Чуваш, четеш, гледаш нещо и.... имаш неясно и неподатливо на описание усещане, че ...... еди си какво. Не си съгласен, не си убеден, поражда се съмнение у теб или пък точно обратно - без да имаш аргументи, знаеш, че нещото е правилно или е истина.

НАВИГАТОР - набавяш информация чрез невербални изразни средства, т.е. отново нямаш потвърдено доказателство. Примерно - някой ти говори нещо, но освен думите му, ти се ориентираш в смисъла и по неговото изражение, по жестовете, с които си служи, както и по лицата и отношението на останалите слушатели (ако има такива). Вътрешното чувство е намесено и тук.

СКЕНЕР тази трета изява на интуицията вече стъпва върху умствения багаж на личността, когнитивните му способности и житейския опит.

И всъщност - стигаме до възможност, която има страхотно поле за развитие и изява - съчетанието на интуиция с критично мислене. Според мен това е бъдещето. Не за всички, де. Но поне за онези, които искат да имат бъдеще :954 .

Междудругото, треперенето на окото, "пеперудите в стомаха", “стягането на сърцето" и други такива физически изяви на практика са изява на интуицията, за която дори има медицинско обяснение. Така че вероятно не трябва да бъдат подминавани с лека ръка.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Нели »

cchery написа: 24 Фев 2022, 10:02
Междудругото, треперенето на окото, "пеперудите в стомаха", “стягането на сърцето" и други такива физически изяви на практика са изява на интуицията, за която дори има медицинско обяснение. Така че вероятно не трябва да бъдат подминавани с лека ръка.
Също и настръхването на врата и тръпките по гърба. Никога не лъжат.
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

cchery написа: 24 Фев 2022, 10:02
Нели написа: 20 Фев 2022, 16:18 Ани, това е поредната тема в Меца, на която попадам за първи път тези дни. Истината е, че аз изобщо не съм била истинска част от форума с години, а по-скоро само редовна част от две-три теми в него.
Ами да си призная - то повечето от темите тук ги дължим именно на Деси. :954
Нели написа: 20 Фев 2022, 16:18 Няма да изчета всичко назад, но много ми хареса това за интуицията. Много. :)
По въпроса за интуицията. Детектор, навигатор и скенер - трите фази, които се описват научно. Сега..... не съм убедена, че има нужда от "заораване", но пък... да, считам че има резон.

ДЕТЕКТОР - именно вътрешното чувство на човек. Чуваш, четеш, гледаш нещо и.... имаш неясно и неподатливо на описание усещане, че ...... еди си какво. Не си съгласен, не си убеден, поражда се съмнение у теб или пък точно обратно - без да имаш аргументи, знаеш, че нещото е правилно или е истина.

НАВИГАТОР - набавяш информация чрез невербални изразни средства, т.е. отново нямаш потвърдено доказателство. Примерно - някой ти говори нещо, но освен думите му, ти се ориентираш в смисъла и по неговото изражение, по жестовете, с които си служи, както и по лицата и отношението на останалите слушатели (ако има такива). Вътрешното чувство е намесено и тук.

СКЕНЕР тази трета изява на интуицията вече стъпва върху умствения багаж на личността, когнитивните му способности и житейския опит.

И всъщност - стигаме до възможност, която има страхотно поле за развитие и изява - съчетанието на интуиция с критично мислене. Според мен това е бъдещето. Не за всички, де. Но поне за онези, които искат да имат бъдеще :954 .

Междудругото, треперенето на окото, "пеперудите в стомаха", “стягането на сърцето" и други такива физически изяви на практика са изява на интуицията, за която дори има медицинско обяснение. Така че вероятно не трябва да бъдат подминавани с лека ръка.
Чери и Нели, благодаря ви! Много ме трогнахте :922 :922 :922

Моля ви, влезте в друга една тема - за това дали обичате работата си, писах важно нещо в нея преди малко - и благодаря за което!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Нели
Философска система
Мнения: 1466
Регистриран на: 23 Авг 2010, 19:49

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Нели »

Kleo написа: 25 Фев 2022, 10:35
Моля ви, влезте в друга една тема - за това дали обичате работата си, писах важно нещо в нея преди малко - и благодаря за което!
А дали не искаш да подскажеш къде е? Или направо с линк. :)
"Когато всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно" Уолтър Липман
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от cchery »

Нели написа: 25 Фев 2022, 10:47 А дали не искаш да подскажеш къде е? Или направо с линк.
Ето: https://forum.metsababa.net/viewtopic.p ... 673#p63673
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

cchery написа: 25 Фев 2022, 11:05
Нели написа: 25 Фев 2022, 10:47 А дали не искаш да подскажеш къде е? Или направо с линк.
Ето: https://forum.metsababa.net/viewtopic.p ... 673#p63673
Благодаря много! :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: ЗДРАВ ДУХ в здраво тяло :) ... или за човешката ПСИХИКА

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор