Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

В този подфорум родителите на деца от училищни класове и градински групи могат да пускат теми, в които да обсъждат предложения, инициативи и т.н., свързани с ежедневието на децата в учебните заведения
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от cchery »

Български център за нестопанско право, Ви кани на Среща-Дискусия на 27.04.2011 от 18.00 часа в читалище "Младост" , кв. Младост 1:

[img]http://www.so-mladost.com/uploads/image ... -20.04.jpg[/img]
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
milen radnev

Re: Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от milen radnev »

Здравейте,
аз понеже чак към 18 ч. стигнах в Младост та реших да присъствам на тази среща, а не на другата в градината.
Така станахме цели двама родители – Симона, която е организирала срещата и аз. И още петнайсетина служители от градини и у-ща.
За мое съжаление организациатя явно беше никаква, иначе можеше да има и по-голям интерес. Дори на входа на читалището нямаше закачен поне един плакат. Както и да е.
Накратко мога да обобщя срещата така:
Ако се регистрира родителското настоятелство то получава статут на НПО (самата рег. ще излизе ок. 200 лв.)
В настоятелсктвото могат да членуват и хора от персонала на градината/у-щето, вкл. и деректора.
Според лекторите чрез такава организация значително се повишава ефективността - чисто организационно, комуникативно и финансово (напр. спонсори предпочитат да даравят пари на юридическо лице, каквото е настоятелството).
Оттам нататък как ще функционира и колко ще е активна тази организация зависи само от хората в нея (имаше пример от директор на завадение - в тяхната градина настоятелството не е регистрирано, но явно работи добре).
Имам няколко брошури, които ни раздадоха - ако някой проявява интерес мога да му ги предоставя.
Та това е в общи линии - според лекторите практиката показвала, че така нещата ставали по-лесно.
Чао от мен!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от cchery »

Т.е. ако съм разбрала правилно, ще трябва да се учредява отново настоятелство ли?!?! :1044 :1044
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
milen radnev

Re: Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от milen radnev »

Ами не е задължително.
Но според думите на лекторите е по-добре се случвали нещата, когато е регистрирано.
Както споменах, по другите градини явно има по-организирани и единомислещи родители, които подпомагат и без официална организация.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от cchery »

milen radnev написа:Ами не е задължително.
Но според думите на лекторите е по-добре се случвали нещата, когато е регистрирано.
Както споменах, по другите градини явно има по-организирани и единомислещи родители, които подпомагат и без официална организация.
Питам тогава веднага :) ? Какъв е редът за кандидатстване?
  1. Пишат ли се някакви планове или пък разчет за какво са необходими средствата?
  2. Трябва ли да се представят оферти от фирми-изпълнители на ремонтите, за да се докаже, че исканата сума е реална, а не фиктивна?
  3. Пред кого се кандидатсва?
  4. И реално ли е всеки да може да го прави, щом нямаме юридическо представителство?
Има и още много въпроси, ама само тези ми хрумнаха на прима виста. Имам макар и бегъл поглед върху обществените поръчки, и като се сетя там що изисквания са, що документи се пишат сигурно и за по-малки суми, и си мисля, че едва ли и в този случай е толкова лесно и кандидатстващия може да е всеки щом става въпрос за физическо лице?

Милен, въпросът е не само към тебе, ами и към четящите гости? ;)
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
milen radnev

Re: Среща-дискусия: НПО - защо са ни нужни и как ни помагат!

Мнение от milen radnev »

Относно НПО и другите въпроси можете да разгледате този сайт:

http://www.bcnl.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

Лекторките, които бяха на срещата в читалището бяха от тази организация и казаха, че можем да се обръщаме към тях с въпроси и т.н.
Можете да видите и тук:

http://www.ngobg.info/" onclick="window.open(this.href);return false;



Чао от мен и весели почивни дни!
Публикувай отговор