Моят дом е моята крепост

Жената е жена, когато пазарува....... с мярка
Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от cchery »

Декс, благодаря за идейките! :940 :940 Ние в рамките на следващия месец трябва да си направим ремонт на терасата, който включва основно сваляне на стария винкел, доизграждане на парапета и малко от двете странични стени и слагане на тента! Накрая с Момчил ще я боядисаме и ще си оправя цветята. Този път мисля да експериментирам с боите и в никакъв случай няма да е в един цвят :954 . Даже ще оставя децата да си направят техен кът, т.е. едната стена те да я боядисат.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Мърмори »

Когато преди две години правехме довършителните работи на новия си апартамент вече знаехме, че обикновените бои отделят токсични съединения. Логично възникна въпроса каква боя да използваме. Неминуемо в хода на търсенето попаднахме на онзи абсурден форум за майки, в който невежеството е най-ценното качество. Там без капчица свян някакви хорица препоръчваха бои като Pastelo или Dekorator с тефлон за бюджетно решение, ако ли пък търсещият имаше повече пари, неминуемо се спрягаха шаренките бои на Levis. Патетично и силно показателно за нивото на култура на живот и здраве в редовия българин.

Щатската Агенция за Защита на Околната среда е установила, че въздухът в домовете на американците е 3 пъти по-замърсен от външния. Помислете. Америка = зелени улици, бели чорапи, хората спят с маратонките, защото визуално навън е толкова чисто, колкото и в къщите им. Сега нека се пренесем в свинщината, която ни заобикаля – строежи, разкопки, кучешки говна и прочие. Оценка дали въздухът в българските домове е по-замърсен от външния и колко точно дори няма смисъл да се прави. Самият факт, че ежедневно сме принудени да дишаме нещо с такива отвратителни качества е достатъчен да ни каже, че сме в поза „партер“ много повече от отвъдокеанските ни другари. Но. Това не значи просто да вдигнем ръце и да приемем, че каквото-такова. Значи точно обратното. Че трябва да подхождаме с още по-голямо внимание към всички фактори, които влияят на качеството на въздуха в дома ни. Понеже пък той, въздухът, е в топ 5 на най-опасните за здравето фактори.

Интериорните бои и лакове са едни от най-агресивните замърсители на въздуха в домовете.

Те години наред отделят малки количества токсични вещества, които ние вдишваме и са комбинация от различни летливи органични съединения, така наречените VOC. Запомнете това съкращение! Дълги години се е смятало, че именно тези органични съединения са пряко свързани с качеството на боята и лака. Този мит едва в последните години бе разбит и сега по-големите производители имат поне един продукт с ниско съдържание на VOC (low-VOC) или почти изключващ ги (zero-VOC). Като трета и най-чиста от всичките категория идват така наречените натурални продукти.

Натурални бои и лакове

Съставени са изцяло от естествени съставки – вода, естествени смоли и оцветители, естествена гума, восък, глина и прочие. Известни са следните производители/марки/серии *:

Aglaia
Auro
Weather-Bos
SoyGuard
Silacote
Anna Sova
Green Planet Paints
The Real Milk Paint Company
Masters Blend
Zero-VOC

Всяка боя/лак със съдържание на VOC по-малко от 5 грама на литър се третира като такава. Имайте предвид, че добавянето на оцветител ще повиши VOC нивото до 10 грама на литър, което все още е (почти) пренебрежимо ниско.

Производители/марки/серии *:

ECOS Paints
AFM Safecoat
Best Paint Company
ICI Lifemaster 2000 и Decra-Shield
Kelly-Moore Enviro-Cote
Devoe Wonder Pure
Enso
American Pride
Sherwin Williams
Frazee Paint EnviroKote
Allied PhotoChemical
Olympic Paint and Stain
Yolo Colorhouse
Green Planet Paints
Benjamin Moore Pristine EcoSpec
Mythic Paints
PPG Architectural Finishes
Homestead Paints
Vista Paint
EarthSafePaints
Low-VOC

При тези бои и лакове се използва вода вместо петролни разтворители, което държи нивата на тежки метали и формалдехиди сравнително ниски. Low-VOC продуктите съдържат VOC под 200 грама на литър, като стремежът на добрите производители е да са под границата от 50 грама на литър. Въпреки че са на водна основа, тези бои и лакове изпускат миризма докато изсъхнат.

Имайте предвид, че ако една боя е на водна основа, това не означава непременно, че е low-VOC.

Производители/марки/серии *:

Benjamin Moore Aura и Benjamin Moore Saman
Cloverdale Horizon и Cloverdale EcoLogic
Miller Paint
OIKOS Paints
Timber Ox Green


Капани за VOC

Съществува една особена серия бои и лакове – така наречените капани за VOC. След нанасянето си те улавят VOC от въздуха и ги запечатват в себе си, където остават завинаги. Те биват три вида и се произвеждат от ECOS.

атмосферни абсорбатори – нанасят се върху вече положена обикновена боя и абсорбират VOC от нея и помещението;
MDF инхибитор – нанася се върху лакирани дървени повърхности, ефектът е като при атмосферния абсорбатор;
анти-формалдехидна боя за радиатори – както името подсказва, тази боя е предназначениа за радиатори, които, рядко се замисляме, но отделят сериозно количество формалдехиди в помещението.

И сега най-важното.

Какво е положението на нашия пазар?

Не е особено окуражаващо, но все пак има варианти. У нас се продават боите на Benjamin Moore и OIKOS.

От опит мога да препоръчам Benjamin Moore, които ние предпочетохме – идват готови, имат граничеща с абсурда покриваемост (на фона на всичко, което сте ползвали досега, особено българско), не са драстично по-скъпи, не отделят миризма, еластични са и създават много добро резултатно покритие.

Update: От представените у нас марки Dulux също имат low-VOC серии. Те се казват Wash & Wear и EnvirO2.

За по- подробна информация относно производители, марки и серии посетете източника на статията,която периодично се ъпдейтва с нова информация.
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

droidd написа:
Ver написа:Най-накрая ми се разлистиха и дърветата:
......сигурно скоро ще дадат и плод :222
Живот и здраве, Диде :)
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

Ох, така ми се дорисува вчера, ама съм отнесла всички четки на вилата... Това, обаче не можа да спре ентусиазма ми - рисувах по стената с четчица за гримиране :1062 Сещате се, че става бавно, резултата по-късно :222
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

Ето с тази четчица:
IMG_3759.JPG
(30.14 KiB) Свалено 1323 пъти
нарисувах това:
IMG_3757.JPG
(50.86 KiB) Свалено 1323 пъти
:1062 :221
Хм, така като го гледам му липсват още 1-2 заврънгулки.
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

Освен това изобретих (за себе си ;)) начин, да направя от стара, издраскана и гадна, черна вратичка от стар гардероб, ето това:
IMG_3761.JPG
(42.4 KiB) Свалено 1318 пъти
За мен цвета е тъмен орех. Дори и рисунакът (интересна дума) на дървото се е получил.
Така се слива с останалата мебелировка, че се изумих :222
Така осъществих идеята си, да направя малка библиотечка внедрена в старата секция за "без пари" :524
Аватар
droidd
Философска система
Мнения: 1123
Регистриран на: 10 Юли 2011, 16:26

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от droidd »

Верка, къде са ти изчезнали снимчиците :1044 .......остава ми надеждата, че видя тези рисунчици на живо :221
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от mari_ko »

Ами ние ще започваме спалнята. Боята е купена. Цвят, както заявих още миналата година :1062 - бледо лилаво /люляк/. А самата спалня ще е изцяло собствено производство - цвят натурален дъб, височина и дължина според Иван, ширина според мен, демек не се знае ще остане ли място за други мебели :) Всъщност вече се мисли и гардероба, но ще е по нататък, заедно с нощните шкафчета. Ино по ино. Матрака е доста височък и като го смятам, заедно с леглото, мисля, че ако седна краката ми няма да опират в земята. А ако падна, докато сънувам някой екшън, може и жертви да има.
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

mari_ko написа:.... височина и дължина според Иван, ширина според мен, демек не се знае ще остане ли място за други мебели :) .....
:1069 :1069 :1069
Успех с ремонта, Марианче!
droidd написа:Верка, къде са ти изчезнали снимчиците :1044 .......остава ми надеждата, че видя тези рисунчици на живо :221
Не знам :1044
И аз се надявам на последното :222
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Cheva »

Тази седмица и у нас се осъществяват преустройки.
Вече имам мускулна треска на всякъде :1062
Залепих транспортно фолио на прозореца на вратата, успешно. :1028

След вглъбено обикаляне с рулетката и замерване кой мебел къде може да се размести,
ме осени най-практичната идея за главния кютюк в стаята. [img]http://s16.rimg.info/1b0bb437816027dd94267385c359c3fe.gif[/img]

И сега се радвам да разместването, ама има още много да се чисти :995 :988
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Ver

Re: Моят дом е моята крепост

Мнение от Ver »

Оправяш си гнезденцето, а Бисе ?! :222
Така беше и при мен - с наближаването на ражданията, аз започвах да чистя, боядисвам, премествам (не, че сега не продължавам в същия дух :1062 ).
Успех! :524
Публикувай отговор