"най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тата"

Представяне на организацията контрапункт на нездравословното хранене; инициативи; съвети; идеи
Публикувай отговор
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Момичета, днес имах доста друга работа, но успях да развия нашето писмо. Обърнах числото на изказа и вече е първо лице, но множествено число :) :) . Ще ви помоля, след като го прочетете, да си дадете мнението - дори и за правописните грешки (възможно е да има такива, т .к. го писах бързо и под обстрела на телефонни обаждания :lol: :lol: ) - всякакви допълнения и идеи биха били само от полза. И естествено, самото оформление - колко пръста навътре се пишат обръщенията, когато се обръщам към повече от един човек как трябва да подредя имената и т.н........ ако сте го правили - ако не, ще търсим правилата в нета. И още нещо - сещате ли се за още някого, до когото да го изпратим?!?! След като стане готово, ще го пусна в блога - ще съм готова и с един въпросник, където хората да го подписват и дадават мнения и съвети! Но това - утре. Засега ето разширената версия на нашето писмо!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Чери, прочетох отново писмото. Ако позволиш - дребни забележки:

Мисля, че е по-добре да напишеш "До господин Мирослав Найденов
Министър...."
И ако не се лъжа имената на всички адресати трябва да са с еднакъв шрифт (най-добре малък, за да се видят
колко струват - това в кръга на шегата :D )
изпапала си две букви - в "касаят" и "частност"
а, и Общините - да е с главна буква

Иначе съдържанието е супер, задаваме конкретни въпроси и очакваме адекватни отговори.

п.п. Извини ме, ако звуча като учителка, малко професионално изкривяване :1062
Аватар
mari_ko
Форумна палавница
Мнения: 1135
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:43

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от mari_ko »

Чери, писмото е написано много добре, предполага подробен и честен отговор, а не "отбиване на номер". Без забележки :326 :326 :326
[url=http://line.romanticcollection.ru][img]http://line.romanticcollection.ru/ba/7_43b_47911350_Rviki_0.gif[/img][/url]
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

Чери, ще си позволя няколко коментара и предложения :954
1. Бих предложила форматиране на писмото, да се изравни от двете страни :). Мисля, че има правописна грешка във втората част - "гори" не трябва ли да е "горе"?
2. Бих посъкратила някои въпроси и отделно бих разделила всеки въпрос в отделна точка, дори да стане по-дълго. Едно време си спомням от уроците по PR, че не бива да се задават два въпроса заедно, наричат се "въпроси-двуцевки" - питаният лесно може да се измъкне от единия въпрос, ако е неприятен и да отговори само на другия, ако са зададени заедно.
3. Напр. "Има ли прозрачност в търговете и критериите за подбор на доставчици на храна за детските заведения" бих го променила да стане "Как се осъществява прозрачност в търговете...."

"Обществено достъпна ли е информацията за тези търгове и откъде можем да я получим" - може да стане "от къде да получим информация за тези търгове" - предполага конкретен и по-бърз отговор
"Имаме ли право като единици на гражданското общество в България, ние – родителите, да осъществяме такъв контрол и да бъдем мониторинг/контрапункт/страна при провеждането на тези „конкурси” с цел да се избегнат злоупотребите от лицата, които ги правят?" - "Как ние родителите да осъществяваме контрол......" - все пак сме убедени, че трябва да можем да упражняваме такъв контрол ;)
"Приложима ли е Наредбата за директните продажби, когато става въпрос за тръговете за доставчици на суровини за детски заведения" - може да стане "как се прилага......"

И още едно последно неща - мисля, че родителите трябва да участват в изхранването на децата си в градините и без да им се предлагат данъчни облекчения. Някак не става ясно дали предлагаш родителите да се включат.....

Извинявай, ако намираш коментарите ми за твърде нахални :) . Писмото и така си е чудесно, мисля само, че ако малко се понамалят въпросите, ще има по-малка вероятност от даване на популистки отговори. И вече наистина последно :lol: - помислила ли си и за копие до медиите? :329
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Декс, Ванист, много благодаря за това, че погледнахте "отблизо" писмото - трябва да сме изрядни и неуязвими. От днес съм в болнични и съм вкъщи, което означава, че по-малко време ще имам за комп, но писмото няма да изоставя :lol: :lol: :lol: . Ще го поправя и наистина ще разделя въпросите като се върнем от прегледа при личната лекарка. И ще се постарая да направя и въпросника с подписката и да го пускаме да събира популярност.
mari_ko написа:Чери, писмото е написано много добре, предполага подробен и честен отговор, а не "отбиване на номер". Без забележки :326 :326 :326
Марико, благодаря за включването - всеки мислещ с главата си човек е необходим за такова начинание.
Сиренце написа:Скъпа, за пръв път срещам човек като теб, с активно отношение и отстояваща позициите си.И ти се възхищавам! Продължавай в същия дух и ние, мецанките, ще те подкрепяме.
А аз ще продължавам бавно и полека по моя си начин / нали съм Слоуфудски човек :222 /
Цони, аз онзи ден в мейл до ръководителката на центъра в Златарица писах нещо не е от излишна скромност. А защото го мисля и то се отнася и за тебе:

Щастлива съм много, че харесваш нещата, които пиша в блога ми. Но, има едно НО! Това са неща на думи, т.е. понякога и реализирам идеите си. Но повечето като че ли ги пиша и споделям. И това е основната разлика между теб и мен. И ако някой трябва да хвали другия, то това съм аз - тебе! Защото едно е да пишеш, че нещо може да стане, друго е да го направиш. Още повече пък за "чуждите" деца.

Сега съм щастлива, че най-сетне мога и да действам, а не само да пиша!!!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Подкрепям dexter - добре е родителите да се включат в изхранването на децата,
така поне ще можем да упражняваме и контрол.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

Декс, прегледах отново писмото и не мога да не се съглася с тебе, че въпросите трябва да са максимално конкретни и изчистени. И не на последно място да излъчват нашата убеденост в думите ни и факта, че искаме да държим отговорност и да получим информация. Оправих изказа - поне така си мисля :roll: :roll: . Това, с което не се съобразих е да намаля описанието особено във втората "партида" въпроси. Като го погледна наистина е много обемно и някой може да не го прочете. Но ако пък го пращаме до медии, което мисля че е задължително, трябва да има нотка емоция. :1047

ПИСМОТО - версия някоя си :lol: :lol:

А иначе за участието на родителите в увеличаването на хранодена, ето какво мисля: значи има хора, за които и тези 60 лв както е таксата в София са много. Наистина. И те едва ли ще са съгласни на увеличение. Бих ги разбрала. Да не дава господ и аз да изпадам в това положение. И все пак, за да няма недоволни, а да има реално подобрение на храненето на всички деца без да се ощетяват крайно нуждаещите се, е редно тези семейства да бъдат компенсирани понякакъв начин. Не съм сигурна, че данъчните намаления са приложими - писах го на прима виста и е най-лесно да го изтрия :) :) . Особено пък ако дадете и други идеи. На мен ми хрумва сега нещо и то е във връзка с тези прословути детски надбавки. Със сигурност семействата, за които говорим тук - тези крайнонуждаещите се, социално слабите, които не биха дали по 1 лв повече на ден за храна на детето си, получават детски!!! Точно защото са бедни. Та...... нека тези детски директно да се превеждат към детското заведение, където е настанено детето и по този начин да служат наистина за самото дете!!!! Хм..... какво мислите?!?! Малко ще е трудно с контрола и особено ако пък детето отсъства по болест или заради ваканция, но и това може да се регулира - т.е. ако има броя пристъствени дни на детето, да се превеждат по 1 лв от детските за всички присъствени дни.

Държа да ви кажа, че никой не ми се струва нито назидателен, нито пък нахален и т.н. - трябва, наистина трябва да изпипаме писмото. До кои медии ще го пускаме?!?
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от Kleo »

Чери,
След като сега таксата се вдигна на 60 лв. на месец, защо един ден в градината да се равнява на 1.20 лв., както е написано в писмото? Не се ли падат по около 3 лв. дневно? Просто питам, не се заяждам.
Въпреки че в моето семейство изпитваме сериозни финансови затруднения, аз съм ЗА увеличаване на таксата за детска градина до около 100 лв. месечно, само и само да съм сигурна в КАЧЕСТВОТО НА СЕРВИРАНАТА НА ДЕТЕТО МИ ХРАНА!!! Мъжът ми обаче не е съгласен с това. Държа да го кажа, за да подчертая, че сто на сто ще има родители, които ще се обявят ПРОТИВ вдигане на таксата за детска градина.
Моят личен опит с градината на Алекс е, че там готвят вкусни, разнообразни и здравословни храни, и готвачките приготвят храната с любов към децата. Но то нашата градина е някакъв супер частен, изключителен случай, доколкото сравнявам с отзивите към други столични детски градини. За да не съм голословна, пак ще кажа за кое ОДЗ говоря конкретно - 90 ОДЗ, кв. Надежда. Няма друго такова!
Така че въпреки че лично аз се считам за НЕЗАСЕГНАТА от проблема с храненето на децата в градините, се обявявам твърдо ЗА писмото и всякакви бъдещи инициативи, касаещи този огромен проблем! Имайте ме предвид като активистка, тя Чери добре ме познава, готова съм и за бой, ако трябва :1055
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от dexter »

Чери, писмото се е получили страхотно :326 ! Само т. 13 не ми стана съвсем ясно към кой въпрос се отнася, предполагам към т.12.
Вихрогонче, до колкото знам от краткия ми опит с градината, таксата е от 2 части - една постоянна сума, която във Варна е 20 лв, и друга сума - за храната. Тук мисля, че беше по 1,40 на ден, защото максималната такса беше 48 лв (или 46 -забравила съм вече).
Мисля си, че малко се пообъркват нещата, когато започне да се говори за пари. Кое би трябвало да е водещото - невъзможността да намерим пари за храната на децата ни, или приоритета - че трябва да се хранят здравословно и рационално, за да не се налага след това да оставяме половината си заплата в аптеката. Може би е малко високомерно от моя страна да кажа това, при положение, че в момента семейството ми не изпитва финансови затруднения..... Но все пак мисля, че всяко семейство, което си дава детето на градина, т.е. и двамата родители работят, може да отдели още 30лв на месец за увеличаване на хранодена. Или дори 15, ако държавата също заяви участие в процеса. Естествено, че ще има противници, но пък ако се определят правилата, те трябва да се спазват, нали? Както е и сега, само дето новите правила ще водят до нещо добро :). Както ми казаха от програмата за флуорираното мляко - госпожо, това е държавна политика, ако не ви харесва, дръжте си детето у вас :lol: :lol: !
Колкото до данъчни облекения, и сега има някакви - напр. може да си намалиш съвсем малко данъците, ако направиш дарение на детска градина или ясла. Т.е. има възможност напр. вноската на родителите за подобряване на храната да е под формата на дарение.
Сетих се нещо интересно, което ми се искаше да споделя във връзка с ролята на държавата - мои приятели живеят в Южна Африка. Там има страхотни проблеми с престъпността, корупцията и какво ли още не (нещо, което дори не можем да си представим). Но от друга страна хората там се насърчават да се хранят здравословно. И то по най-ефикасния начин - получават до 75% от парите си, похарчени за здравословни храни, обратно - всеки месец. Имат някакви карти, с които си отчитат покупките и автоматично им се отчита какво си купуват. Еми много ясно, че ще си купя пълнозърнест хляб, кисело мляко и зеленчуци, след като ми излизат без пари. Също и здравната им система била страхотна - безплатна и на отлично ниво. Явно има начини, тъй като Южана Африка едва ли е най-богатата държава на света, процентът на бедните бил много, много голям, но въпреки това някой мисли в перспектива.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:Така че въпреки че лично аз се считам за НЕЗАСЕГНАТА от проблема с храненето на децата в градините, се обявявам твърдо ЗА писмото и всякакви бъдещи инициативи, касаещи този огромен проблем! Имайте ме предвид като активистка, тя Чери добре ме познава, готова съм и за бой, ако трябва :1055
Вихърче, защо мислиш, че си незасегната?!? Това, че в детската градина на Алекс готвят вкусно, не означава, че е здравословно. Дори и аз, дето не съм никаква готвачка мога да ти сготвя много вкусно с кайма от 3 лв килото, че даже и по-вкусно от тази дето е по стандарта "Стара планина" и струва 8 лв/кг. Но въпросът е с първата кайма, месо ли ще ядеш или соеви протеини, подобрители на цвета, вкуса, оцветители, консерванти и т.н.!!!! Друг въпрос, плодовете, които ги дават в градините - защо има ябълки от Турция, Гърция и Испания дори, а не нашите българските, расли под нашето слънце и на нашата плодородна почва и в това число, пълни с необходимите витамини!?! Аз съм отвратена дори от ябълките, които купувам напоследък - та те нямат вкус, все едно ям талашит..... кайсиите ни от Гърция - месести, без сок, несладки и с нищо ненапомнящи кайсии, дините от Гърция и Турция - толкова сладки сякаш инжектирани с аспартам..... а всички тези чуждоземски плодове се предлагат в градините точно защото са по-евтини от българските. В същото време хората, които гледат плодове в България са принудени да продават на безценица труда си и понеже не искат да е така, варят ракии и се заканват да си изсекат масивите с дръвчета........ Ако тръгнем да се ровим, ще видим, че говорим за една огромна машина от много засегнати........ но от друга страна не можем и да се оставим.

Декс, т. 13 ще я конкретизирам наистина :221 :221 :221 .... и друго си мисля - виждаш, че хранодена при вас е по-различен от този, за който писа Мими. Та си мисля....... дали има начин или да не посочваме конкретна цифра в писмото, или да посочим границите, в които хранодена се движи за градините в цяла България?!?!

Това с възвращаемостта на парите както е уредено в ЮАР и тук може да се уреди. Може например, в края на годината, когато се оформят данъчните декларации, да си подаваме разписките, които сме получили за таксите в детските градини и на база сумите, които сме дали да има някакви облекчения...... не разбирам от това. Ти си счетоводител, Нелката пък преподава счетоводство във Варна, може би може да дадете съвсем точно предложение.....

Ето вариант на въпросника за подкрепа на нашето писмо! Сигурно ще трябва и тук да подобрим нещо.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
vanist

Re: "най-евтиното и некачествено месо купуват именно ОДЗ-тат

Мнение от vanist »

Чери, много добре е новия вариант на писмото :326

А за въпросника - моето дете не ходи все още нито на ясла, нито на градина. На ясла не го пуснах именно заради храната, а и заради непрекъснатите болести, които върлуват там - повечето деца не успяват да съберат и един месец посещения за една година....
Та аз ще мога ли да гласувам в подкрепа на писмото. Имам около себе си достатъчно майки, чиито деца посещават споменатите детски заведения и от тях знам какво е положението и държа то да се промени.


Това, което практикуват в Южна Африка е наистина супер, мисля, че можем да го предложим и тук - така ще има полза не само за потребителите, но и за производителите, значи за икономиката като цяло.


Впрочем и аз чух от една майка тук - моето дете казва, че в градината готвят вкусно - а аз й отговорих по същия начин, както Чери - вкусно не значи качествено и здравословно. Но от същата майка знам и, че в яслата, която посещава другото й дете за следобедна закуска получава парче кекс и се прибира вкъщи озверяло от глад и жажда!!! :126
Публикувай отговор