Жени говорят за Мъже

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Аргументи имам и ще си ги напиша.
Колкото до овните, права си.
Аз съм с южен лунен възел в овен, което значи, че в миналия си живот съм усвоила уроците на овена, воина, била съм борбена и независима, и най-вероятно мъж. В този живот трябва да се науча да действам в екип, колектив, партньорство. Северният ми лунен възел е във везни. Но дори и днес, макар и рибка, често действам импулсивнокато овен.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

ДА: С отмяната на казармата загубихме нещо важно – умението да бъдем (истински) мъже

От Доктор Костов

Казват, че мъж, който не е минал през казармата, не е истински мъж.

Банално, но сигурно затова е и вярно.

Казармата преди 10 ноември 1989 г. може би служеше на военните и властта за някакви други цели. Но за средностатистическия български мъж тя беше един суров, но безкрайно нужен курс за оцеляване в живота.

В общи линии, от училище излизаш след около 11 години, в които са ти пълнили главата с куп безполезни глупости, които да ти потрябват най-много на кандидатстудентски изпити... и дотук.

В училище никой не те учи на нищо полезно за живота (и досега е така, което повдига един много болезнен въпрос за качеството и смисъла на образованието ни).

В училище не биха и могли да те научат на нещо - особено ако си момче/мъж, защото лелките, каките и бабките, преобладаващо преподаващи там, не могат да те науча да бъдеш това, което те самите не са. Липсва им пенис, да, ако ще търсим под Фройд теле. Липсват им обаче и мъжки топки, което е далеч по-важно, защото не толкова пенисът те дефинира физиологически като мъж, колкото го правят топките като символ на мъжки характер и поведение.

И тогава идваше казармата.

Събират се млади мъже от кол и от въже на еднаква възраст, от всякъде, всякакви. И две години те трябва да живеят заедно при доста сурови условия. „Няма мама, няма тати, има само тежки автомати”, както казваше едно популярно тогава народно стихче. Няма кой да ти помогне, трябва да разчиташ само на себе си, за да оцелееш.

А условията са наистина сурови. Казармата върви битово 20 до 50 години назад от постиженията на обществото. Налага се да носиш безумни и неудобни дрехи, да спазваш безсмислени изисквания, да търпиш идиоти-шефове (това се оказва особено ценно качество по-нататък в живота), да издържаш на тежки физически натоварвания. Всичко това калява характера и психиката.

Придобиваш основни, фундаментални качества и умения – да шиеш, да пиеш, да лъжеш, да се скатаваш... изобщо, все безценни, жизнено необходими умения:)

Срещаш много и различни хора, които никога иначе не би срещнал – а това е изключително важен жизнен опит. Научаваш се да споделяш всичко, което имаш. Сдобиваш се с безценни приятели – понякога за цял живот. Не случайно бойното другарство от казармата е толкова здраво и ценно.

И... събираш спомени и истории. За цял живот. Които можеш да разказваш пред обърканите, възхитени и неразбиращи погледи на жените.

Казармата ти взема немалко неща, но ти дава най-важното – прави те мъж. Нещо, което иначе сам много трудно можеш да постигнеш и то само с цената на много повече болка и лишения.

Ето защо идеята да се възстанови под някаква форма казармата – като вземем от нея ценното и се освободим от излишното и безсмисленото - изобщо не е толкова лоша или екзотична.
Свиване


http://bgtatko.bg/28279/tryabva-li-da-v ... da-ili-ne/ - източникът

ТОВА СА И МОИТЕ ОСНОВНИ АРГУМЕНТИ ЗА КАЗАРМАТА
Последно промяна от Kleo на 22 Яну 2015, 07:15, променено общо 1 път.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

НЕ: Казармата е мизерия, извращения, унижения и безсмислено хабене на човешки живот

От Ники Русиновски

Сякаш не ни стигат всички други проблеми, но отнякъде изпълзяха фашизирани идиоти, които се опитват с умилителна „романтика” да прокарат идеята да реставрираме една от най-зловещите, най-безсмислени и най-ужасяващи тоталитарни институции – задължителната казарма.

Нищо хубаво не мога да кажа за казармата – и мога да го кажа от собствен опит.

Изкарал съм в нея 2 години и половина. Две години и половина от най-хубавите, млади, креативни, красиви и силни в живота ми – зад решетки, огради и бодлива тел. В затвор.

Две години и половина, изтръгнати със сила от живота ми и зачеркнати. Няма ги. Няма ги приятелите ми в тях, няма го родния ми град, няма я музиката от това време, няма ме и мен. Когато се върнеш, нищо повече вече не е същото – връщаш се в непознат град, сред други хора, в някакъв вече друг свят. Нищо не е същото, но което е още по-важно – и ти вече не си същият.

Няма никакъв смисъл от казарма – като всеобща военна повинност – в едно модерно европейско общество, в което живеем вече от десетилетия.

Няма смисъл да мръзнеш в окопи на границата (нито има смисъл от самата граница) със скъсани кубинки, в които подложката е от... замръзнал лед. Десет години след това всяка пролет имах болки в пръстите на краката от измръзването, имам ги и досега понякога.

Няма смисъл да не се къпеш по един месец (28 дни – личен рекорд...), когато си на учение или мобилизационен лагер.

Няма смисъл да се учиш да мразиш и да убиваш съседите си – сега ходим в Турция и Гърция на почивка.

Няма смисъл да си режеш вените, за да получиш домашен отпуск.

Само това да беше.

Казарамата те смачква духовно и физически. Влизате различни – излизате еднакви: еднакво тъпи, еднакво посредствени, еднакво насрани. Като тухли в стената...

Нищо полезно не съм научил там. Казармата е пълна с извращения, изтезания, изнасилвания, унижения, саморазправа, бой, лицемерие, лъжа, корупция, кражби, престъпления.

Казармата е машина за месо. Всеки тъпак, който реве за нея, без да знае от собствен опит какво е, да прочете поне „Повелителят на мухите” на Уилям Голдинг. Там ясно - и жестоко - е описано как дори общество от невинни деца (момчета), оставени на себе си, постепенно логично стига до насилие, убийства и тиранична социална структура. Подивява – за тези, които не разбират сложни думички.

Казармата изобщо не е забава. Казармата е място, в което може да останеш без някой пръст, без някой крайник и дори без глава. Там могат да те застрелят (имам такива приятели, лека им пръст) или да те докарат дотам ти да застреляш някого. Или дори себе си. Там можеш да полудееш. Съвсем буквално, не като метафора. Могат да те превърнат в инвалид – физически или/и психически – за цял живот.

Казармата е параграф 22 – ако си луд, ти можеш да не ходиш в казармата. Но ако не искаш да идеш в казармата, значи ти не си луд, а си абсолютно нормален (защото никой нормален човек не би искал да иде в казармата) - и тогава трябва да идеш в казармата. Умиране има, отърване няма. Желязна военна логика – порочен кръг.

Искрено пожелавам на всеки, който съжалява за казармата или призовава да я върнем под каквато и да е форма, да заживее именно в нея. Така би било справедливо. А не – да върнем казармата, но ако може, да ходи някой друг в нея. Това е лицемерие.

Щом искаш казарма – вземай калашника, слагай противогаза и с песен на уста поемай със строева стъпка към задника на географията, за да се стреляш с други такива идиоти с болни или промити мозъци като тебе. Ще се радвам да се върнеш в железен сандък, закичен с орден – защото нали твърдеше, че Отечеството има нужда от тебе. Докажи го!

А аз ще си живея живота – защото искам да го живея и не искам да убивам или малтретирам никого, за да се чувствам ценен и важен в собствените си очи.


Източникът - същият.

Прочетох и двамата МЪЖЕ. Личи и култура, и силен характер от статиите им. За втория определено ми е много мъчно, определено си е напатил яко.

ЗАТОВА ИСКАМ ОТНОВО ДА ПОДЧЕРТАЯ - НЕ ЖЕЛАЯ КАЗАРМА С ИЗВРАЩЕНИЯ, А ДА РЕЧЕМ ОБУЧЕНИЕ ПО ОЦЕЛЯВАНЕ ЗА МЪЖЕТЕ, А ЗАЩО НЕ И ЗА ЖЕНИТЕ /с облекчен режим и намалено времетраене по разбираеми причини/!!!

Отворена съм за чуждата гледна точка, но искам да прозрете и моята, това е всичко... :922

И да, готова съм да речем, за 3 месеца ЛИЧНО да отида на военно обучение някъде, заедно с жени. Мисля, че има какво да науча за ОЦЕЛЯВАНЕТО в света. Съвременният човек с неговия телефон и таблет си мисли, че е изключително пЕчен и готин, но ако го оставим сред ПРИРОДАТА сам, ела да гледаш колко индивиди и как ще оцелеят... Разбира се, че не искам това да стане сега, когато вече имам семейство и задължения. Идеалният момент е веднага след училище.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

2136 - за и 701 - против връщането на казармата
хайде сега влезте и вие да гласувате в анкетата
не бях намирала досега този сайт, виж какво имало по света...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от dexter »

vihrogonche написа: Отворена съм за чуждата гледна точка, но искам да прозрете и моята, това е всичко... :922
Честно, опитвам се да прозра и твоята гледна точка, но просто ми е невъзможно. По-точно може и да я разбирам, но в никакъв случай не мога да я приема. Както напр. не мога да приема гледната точка на някой, който бие детето си, за да го научи на дисциплина; не мога да приема гледната точка на хората, които смазват духа на децата си, за да ги научат да им се подчинява и ми обясняват, че това са важни житейски уроци и животът няма да ги гали с перце.... Или пък гледната точка на мъжете, които бият жените си, защото ги обичат.... Еми не ми звучи логично и ми противоречи на всичко, в което вярвам.
Колкото до живота в природата и оцеляването - сигурна съм, че скаутите правят всичко това доста по-добре от казармата. Също и багатур. Само че за да си запишеш детето за скаут или да го водиш да язди, си трябват целенасочени усилия на родителя, а не разчитане на задължителността и неизбежността на казармата (държавата).
А какво ли ще ми даде общуването с всякакви хора, какво ще науча от тях? Че светът е шарен? Или как да се оправям с хора, които едва ли ще срещна в живота си. А пък ако ги срещана - тогава ще му мисля. Нали житейските уроци не свършват след казармата? Аз лично целенасочено избягвам чалгаджии, простаци, насилници и нямам никаква нужда да знам как да се оправям с тях :).
И друго - това, че броят на желаещите казармата да се върне в никакъв случай не прави каузата справедлива :) - Деси, надявам се разбираш това :)!
baimomchil
Е, не се спря с тия постове!
Мнения: 98
Регистриран на: 19 Авг 2010, 17:58

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от baimomchil »

Деси, продължавам да пиша по темата само с условието, че не го приемаш лично, нито искам да те нападам, нито да те обиждам, нито съм го правил досега в темата. Единственото което нападам е безумието което се заражда в обществото ни и което съвпада с твоята позция и то нямаше да я нападам ако беше само твоя позиция, повече ме притеснява зараждащото се масово мнение за връщане на казарма. Ще се върна към фашистка Германия и ще припомня, че и там обикновенните хора са подкрепяли "трудовите" лагери на Хитлер и те са били представяни като нещо положително.

Както и да е да отидем към доктор Костов, защото казваш, че твоето мнение е близко до неговото. Доркор Костов както и ти отново не излагате никакви аргументи освен въпросното абстрактно понятие "мъж". Обаче виж какво казва доктор Костов:
В общи линии, от училище излизаш след около 11 години, в които са ти пълнили главата с куп безполезни глупости, които да ти потрябват най-много на кандидатстудентски изпити... и дотук.

В училище никой не те учи на нищо полезно за живота (и досега е така, което повдига един много болезнен въпрос за качеството и смисъла на образованието ни).
Излиза според него, че училището е безполезно. Че сегашната форма на образование има много дефекти има, ама да ме извинява доктора, но аз в училище съм научи много, ама много повече неща които са ми били от полза в живота, отколкото в казармата. Ако трябва да ги сравня, ще сложа математическият знак >> в полза на училището. Надявам се доктор Костов да е наясно какво значи >>. И точно това въведение е достатъчно да му олекне тезата, но да продължим напред.
А условията са наистина сурови. Казармата върви битово 20 до 50 години назад от постиженията на обществото. Налага се да носиш безумни и неудобни дрехи, да спазваш безсмислени изисквания, да търпиш идиоти-шефове (това се оказва особено ценно качество по-нататък в живота), да издържаш на тежки физически натоварвания.
Значи трябва да живееш в каменната ера, да носиш парцали, да спазваш безсмислени изисквания и да търпиш ииоти шефове (доктор Костов признава за физическо и психическо унижение), за да може да издържаш на тежки физически натоварвания ?!?! Със същият успех може да идеш да поработиш в строителството и ще си малко по-полезен - ще построиш сгради, пък и пари ще спечелиш за разлика от казармата. Следва:
Всичко това калява характера и психиката.
А дали? Как да си обясним самоубийствата, комплексите, злобата която се натрупва и склонност към малтретиране. Калява я, ама към какво? И от скромните ми познания по психилогия, знам че има няколко типажа хора - дали към всеки типаж това се отразява положително или някой ги пречупва и им нанася непоправи психични отклонения, които избиват в последствие?
Придобиваш основни, фундаментални качества и умения – да шиеш, да пиеш, да лъжеш, да се скатаваш... изобщо, все безценни, жизнено необходими умения:)
WTF!!! Да се смея ли, да плача ли? Какви безценни качества. Деси, има ли смисъл да продължаваме да коментираме доктор Костов и не ми казвай моля те че считаш Лъжата и Скатаването за положителни безценни качества!

И до тук бяха аргументите на доктор Костов. Всъщност волно или неволно доктор Костов обяснява колко излишно е да върнем казармата, щото нищо хубаво не произтича от това - научаваш се да лъжеш, да не работиш, да станеш алкохолик... а и да шиеш нещо без което не можеш да оцелееш в живота :1062
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от cchery »

vihrogonche написа:ДА: С отмяната на казармата загубихме нещо важно – умението да бъдем (истински) мъже

От Доктор Костов

В общи линии, от училище излизаш след около 11 години, в които са ти пълнили главата с куп безполезни глупости, които да ти потрябват най-много на кандидатстудентски изпити... и дотук.
:424 :1053 :424 :1053

Странно, но все пак да питам: нали след училище или "най-много след кандидатстудентските изипити" не спираме да пишем и смятаме?! Т.е., тези умения, с които са ни пълнили главите 11 години, не спират да ни трябват?! А може би е адски удобно за някого наистина да забравяме всичко - история, литература и роден език - така идеално лесно се манипулира един глинен мозък и от него произлиза това, което е необходимо на върхушката - лабилен електорат?!

В училище никой не те учи на нищо полезно за живота (и досега е така, което повдига един много болезнен въпрос за качеството и смисъла на образованието ни).
Е, да - така е! Що ли да си правиш сметката като отидеш в един магазин, когато могат да се излъжат като "стой та гледай"... Нищо полезно, наистина. Или пък четенето - само ще се затормозяваш да си четеш клаузите от трудовия договор, които и без това не разбираш и знаеш, че не работят в твоя полза!!!

В училище не биха и могли да те научат на нещо - особено ако си момче/мъж, защото лелките, каките и бабките, преобладаващо преподаващи там, не могат да те науча да бъдеш това, което те самите не са. Липсва им пенис, да, ако ще търсим под Фройд теле. Липсват им обаче и мъжки топки, което е далеч по-важно, защото не толкова пенисът те дефинира физиологически като мъж, колкото го правят топките като символ на мъжки характер и поведение.
Аз доколкото съм учила в иначе "напълно безполезното училище", топките и по-специално хормоните, които те произвеждат, служат за..... ами за формирането на мъжки полови белези у индивидите, в които те преобладават. Но за всеки случай приписвам ето това от нета:

"В т.нар. Лайдигови клетки (клетки, намиращи се в междинната съединителна тъкан на тестистите) се синтезират андрогените – мъжките полови хормони. Андрогените предизвикват диференциране (поемат определена функция) и развитие на мъжките органи за размножаване, както и определят вторичните полови белези (окосмяване, развитие на костномускулната система, тембър на гласа и други), обуславят фертилитета (оплодителна способност) и поведението на мъжа в репродукцията.. И при жените и при мъжете тестостеронът играе ключова роля в здравето и доброто физическо състояние. Наред със сексуалната активност, включваща регулиране на плодовитостта, либидото и мускулната маса, тестостеронът спомага и за увеличаване на енергията, увеличеното производство на еритроцити и защита против остеопороза. Средно мъжете произвеждат от 40 до 60 пъти повече тестостерон от жените, но жените са по-чувствителни към хормона."

С две думи, аз никъде не прочетох ясно разяснено и написано черно на бяло, че топките произвеждат МЪЖЕ - ама в онзи смисъл, който търсим тук - като характер и поведение. Т.е., ако съм права, топките диференцират индивида с мъжки полови белези. Но ум, характер и личностни качества, за съжаление, не се получават ей така наготово от физиологията.


.............................................................................


....... да спазваш безсмислени изисквания, да търпиш идиоти-шефове (това се оказва особено ценно качество по-нататък в живота)........

Много интересно и полезно умение, наистина... да спазваш безмислени изисквания и да търпиш идиот за шеф... И после ще го приложиш в работата си след казармата и цял живот ще си едно напълно лишено от смисъл съществувание, което го тъпчат идиоти. Да, тук докторът уцели в десятката просто.

..............................................

И... събираш спомени и истории. За цял живот. Които можеш да разказваш пред обърканите, възхитени и неразбиращи погледи на жените.

Без коментар - не само, че не съм възхитена от такива истории, ами не мога и да ги слушам и търпя....

Казармата ти взема немалко неща, но ти дава най-важното – прави те мъж.
Мда, идиот, формиран от шеф-идиот, лишен от смисъл в ежедневието си, комуто са останали едните голи казармени истории за разказване.

...........................................................................

ТОВА СА И МОИТЕ ОСНОВНИ АРГУМЕНТИ ЗА КАЗАРМАТА
Коментарите ми горе пак станаха пространни въпреки желанието ми да пиша кратко. Рядко ми се получава. Но онова, върху което исках да акцентирам, е отвратитената тенденция от последните 10 години за институционализирането на обществото под предтекст, че му правиш добро! Няма нищо случайно. Ето - голяма дандания се вдигна около ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО целодневно обучение на учениците. Най-силния аргумент - да помогнем на работещите родители, които не могат да гледат децата си и да спасим последните от улицата. Не е ли странно, обаче, че така и не бяха направени никакви стъпки по посока либерализиране на законодателството по отношение работно време на родителите с деца?! А така също и по отношение на работодателите, които да имат основания да наемат работещи на половин работен ден?! Мнеееее - по-лесно е да се затворят децата и там да им се промиват мозъците по един или друг начин. Отделени от семейството и домовете си много повече от 8 часа, те губят постепенно чувството за принадлежност към семейна единица. Стават все повече част от една или друга институция.

Същото е с казармата - веднъж излязъл от "безполезното училище" защо ли да не те вкарат в "работилницата за мъже"?! Още една институция, където свободата ти е нарушена по един или друг начин. И накрая излизаш изплют като горчива краставица и наистина лишен от възможност да бъдеш себе си, но достатъчно адаптивен към обществото, което изисква от теб да се подчиняваш на законите му. Да...... може би това е смисълът на тенденцията към завръщане на казармата. Ето така, поне за мен, има логика.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Добре, ще мисля още по темата.
Така и така НЯМА казарми вече.
Може би наистина е за добро.

И все пак, хайде сега помислим ЗАЕДНО:
- как да направим така, че момчетата да израстват като МЪЖЕ?
- как да внушим на майките да не отглеждат глезльовци и пъзльовци, неумеещи да отстояват себе си, да се грижат за себе си?

Момчиле, честно, не ти се обиждам, а и ще се радвам да дадеш някои препоръки по горното!
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

baimomchil написа: ...
Придобиваш основни, фундаментални качества и умения – да шиеш, да пиеш, да лъжеш, да се скатаваш... изобщо, все безценни, жизнено необходими умения:)
WTF!!! Да се смея ли, да плача ли? Какви безценни качества. Деси, има ли смисъл да продължаваме да коментираме доктор Костов и не ми казвай моля те че считаш Лъжата и Скатаването за положителни безценни качества!

И до тук бяха аргументите на доктор Костов. Всъщност волно или неволно доктор Костов обяснява колко излишно е да върнем казармата, щото нищо хубаво не произтича от това - научаваш се да лъжеш, да не работиш, да станеш алкохолик... а и да шиеш нещо без което не можеш да оцелееш в живота :1062
Той накрая се ШЕГУВА, Момчиле, не говори сериозно, виж емотиконката! :222
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
baimomchil
Е, не се спря с тия постове!
Мнения: 98
Регистриран на: 19 Авг 2010, 17:58

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от baimomchil »

vihrogonche написа:
baimomchil написа: ...
Придобиваш основни, фундаментални качества и умения – да шиеш, да пиеш, да лъжеш, да се скатаваш... изобщо, все безценни, жизнено необходими умения:)
WTF!!! Да се смея ли, да плача ли? Какви безценни качества. Деси, има ли смисъл да продължаваме да коментираме доктор Костов и не ми казвай моля те че считаш Лъжата и Скатаването за положителни безценни качества!

И до тук бяха аргументите на доктор Костов. Всъщност волно или неволно доктор Костов обяснява колко излишно е да върнем казармата, щото нищо хубаво не произтича от това - научаваш се да лъжеш, да не работиш, да станеш алкохолик... а и да шиеш нещо без което не можеш да оцелееш в живота :1062
Той накрая се ШЕГУВА, Момчиле, не говори сериозно, виж емотиконката! :222
Абе той се шегува, но е факт, че се научаваш точно на това в казармата - скатаването и лъжата там са жизненоважни за оцеляването...
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Жени говорят за Мъже

Мнение от Kleo »

Декс, Чери, благодаря ви!
Разбира се,че броят не е показателен за правота!
А просто,че не само аз мисля по подобен начин!
Момчиле, не съм бъдещ Хитлер, спокойно!
Ани ме познава от мноооого години... :922
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор