Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите нас

Свобода на словото
Публикувай отговор
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

За да можем да обичаме някой друг, трябва първо да се научим да обичаме себе си.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от cchery »

Деси, книгата, която касае квантовата физика се казва "Ключът на Соломон" и е на моя любимец - Жозе Родригеш душ Сантуш.... Не мога да кажа, че е увлекателно четиво, но за сметка на това...... има неща, до които никога не бих стигнала през този си живот, ако не попадах на такъв тип четиво. Интересна е много.

"Най-сетне свободна" - изкушавам се много да посегна и към нея, макар че ако има тъжни моменти, не знам дали не бих спряла да чета.....
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Чери, "Ключът на Соломон" на Жозе Родригеш душ Сантуш сигурно и на мен ще ми е много интересна! :524

"Най-сетне свободна" - не крия, че на моменти предизвиква сълзите ми, но пък няма да се лъжем, аз се разплаквам прекалено лесно и бързо - може би с теб няма да е така?

Направете го за себе си! Започнете веднага!

12 ноември 2015

Кога според вас е най-подходящото време за промяна? Отговорът е много простичък - сега. Направете го за себе си!

1. Започнете да прекарва време с правилните хора. Това са хората, които ви радват, които ви обичат и ценят, и който ви насърчават да растете по здравословен и вълнуващ начин. Те са тези, които ви карат да се чувствате по-живи, те ви приемат точно такива, каквитo сте - безусловно и безрезервно.

2. Изправете се лице в лице с проблемите си. Проблемите ви не ви определят, но начинът, по който реагирате на тях - да. Проблемите няма да изчезнат, ако не се предприемат действия. Направете всичко, на което сте способни, дайте най-доброто от себе си и няма да съжалявате.

3. Бъдете честни със себе си за всичко. Бъдете честни за това, което искате да постигнете и кой искате да станете в бъдеще. Бъдете честни във всеки аспект от живота си, винаги. Защото вие сте единственият човек, на когото можете да разчитате на 100%.

4. Започнете да създавате свои собствени приоритети по пътя към щастието. Вашите нужди имат значение. Ако не се цените, не се грижите за себе си, вие се самосаботирате. Не забравяйте, че е възможно да се грижите за собствените си нужди, като същевременно се грижите за хората около себе си.

5. Започнете да бъдете себе си, и да се гордеете с това. Да се опитваш да бъдеш някой друг, е чиста загуба на време. Бъди себе си. Прегърни своята индивидуалност. Ти си уникален и притежаваш идеи, сили и красота като никой друг.

6. Започнете да живеете в настоящето. Сегашният момент е чудо. Точно сега животът се случва. Спрете да се вторачвате в бъдещето и да живеете в миналото.

7. Започнете да оценявате грешки си и уроците, които можете да научите от тях. Грешките са нещо нормално; те са най-големият трамплин за напредък. Поемайте рискове, препъвайте се, падайте дори, но след това се изправете и опитайте отново. Ценете собствения си опит и уроците, които научавате.

8. Започнете да сте по-учтиви със себе си. Начинът, по който се отнасяте към себе си, отразява стандарта за отношението на другите към вас. Трябва да се обичаме такива, каквито сме.

9. Започнете да се наслаждавате на нещата, които вече притежавате. Проблемът на много от нас е, че мислим, че ще сме щастливи, когато достигнем определено ниво в живота. А истината е, че щастието е вътрешно състояние. Бъдете благодарни за всичко, което притежавате.

10. Започнете сами да създавате щастието си. Ако чакате някой друг да ви направи щастливи, много грешите. Усмихнете се и изберете щастието. Бъдете промяната, която искате да видите в света. Бъдете щастливи точно сега и намерете позитивно вдъхновение за пътуването си към утрешния ден.

11. Дайте шанс на мечтите си. В живота смятаме, че рядко получаваме шанс; шансът е нещо, което трябва да заслужиш, да си го завоюваш. Вие никога няма да бъдете 100% сигурни, че нещата ще се получат, но винаги можете да бъдете 100% сигурни, че ако не предприемете действия, вече сте претърпели провал.

12. Започнете да вярвате, че сте готови за следващата крачка, за нещо по-добро. Вие сте готови! Помислете за това. Имате всичко необходимо точно сега да предприемете следващата малка, реалистична стъпка напред. Така че прегърнете възможностите, които идват на пътя ви, и предприемете предизвикателствата - те са подаръците, които ще ви помогнат да израснете.

13. Започнете да изграждате нови отношения по правилия начин. Изграждайте нови отношения с надеждни, честни хора. Избирайте приятелите си внимателно - те трябва да са хора, на които се възхищавате, които показват любовта и уважението си към вас - хора, които откликват на вашата доброта и отдаденост.

14. Давайте шанс на новите хора, които влизат в живота ви. Може да прозвучи грубо, но не можете да запазите всеки приятел. Хората и приоритетите се променят. И докато някои отношения избледняват, други ще израснат. Оценявайте възможността за нови връзки, както и естествено да се откъснете от стари връзки, които ви дърпат назад. Доверете се на преценката си.

15. Започнете да се конкурирате с вчерашната версия на себе си. Вдъхновете се от другите, ценете другите, учете се от другите, но знайте, че да се конкурирате с тях, е загуба на време. Вие сте в конкуренция с един единствен човек - себе си.

16. Започнете да се радвате на победите на другите хора. Започнете да забелязвате това, което ви харесва в другите, и им го казвайте. Радвайте се за тези, които са постигнали напредък.

17. Започнете да търсите доброто в трудни ситуации. Когато нещата са трудни и се чувстваш на дъното, поеми си дълбоко въздух и се опитай да откриеш положителното в ситуацията. Напомнете си, че ще станете по-силни от тези трудности.

18. Започнете да прощавате на себе си и на другите. Ние всички сме били наранявани от собствените си решения и от тези на другите. И докато болката от тези преживявания е нещо нормално, понякога тя се задържа твърде дълго. Освободете се от обидата и болката и простете както на себе си, така и на другите.

19. Започнете да помагате на хората около себе си. Грижете се за хората. Колкото повече помагате на другите, толкова повече те ще искат да помогнат на вас. Любовта и добротата раждат любов и доброта.

20. Започнете да слушате вътрешния си глас. Ако ви помага да обсъждате идеите си с най-близките - добре, но си дайте достатъчно пространство, за да следвате собствената си интуиция. Бъди верен на себе си. Кажи каквото имаш да казваш. Попитай сърцето си за верния път.

21. Започнете да забелязвате кое ви стресира и започнете да си почивате. Забавете темпото. Дишайте. Дайте си почивка, прегрупирайте приоритетите си и продължете напред с по-голяма яснота и по-висша цел.

22. Започнете да забелязвате красотата на малките моменти. Не пропилявайте живота си в чакане да ви се случат големи неща - брак, деца, голяма промоция, спечелване на лотарията - намерете щастието в малките неща, които се случват всеки ден. Малките неща, като чаша ароматно кафе рано сутрин, удоволствието споделянето на нещо, което обичате с някой друг, или да подържите за ръка партньора си.

23. Започнете приемате нещата, когато те не са перфектни. Не забравяйте, че "перфектно" е враг на "добро". Едно от най-големите предизвикателства за хората, които искат да се развиват към по-добро, е да се научат да приемат нещата такива, каквито са.

24. Започнете да работите върху целите си всеки божи ден. Не забравяйте, че пътуването от хиляда мили започва с първата крачка. За каквото и да мечтаете, започнете да предприемате малки, логични стъпки всеки ден, за да се случи това. Действайте!

25. Започнете да бъде по-откровени за начина, по който се чувствате. Ако ви боли, дайте си необходимото пространство и време. Говорете с най-близките до вас. Кажете им истината за начина, по който се чувствате.

26. Започнете да носите пълна отговорност за собствения си живот - избори и грешки. Бъдете готови да предприемате необходимите стъпки за поправянето на грешките си. Или ще поемете отговорността за живота си, или ще я прехвърлите на някой друг. И когато го направите, ще се превърнете в роб на чужди идеи и мечти, вместо на своите. Вие сте единственият, който може да контролира постиженията, които постига в живота си.

27. Започнете да обгрижвате най-важните си взаимоотношения. Носете радост на тези, които обичате, като не просто им казвате, но и като им показвате колко много означават те за вас.

28. Започнете да се концентрирате само върху нещата, които можете да контролирате. Не можете да промените всичко, но винаги можете да промените нещо. Не губете времето, таланта и емоционалната си енергия за неща, които са извън вашия контрол. Инвестирайте енергията си в нещата, които можете да контролирате.

29. Започнете да акцентирате върху положителни резултати. Умът трябва да вярва, че може да направи нещо, преди да е в състояние действително да го прави. Преодолявайте негативните мисли и разрушителните емоции, като ги трансформирате в положителни емоции, които са по-силни и по-градивни. Независимо от това, как изглежда една ситуация, се фокусирайте върху това, което искате да се случи, и след това предприемете положителна стъпка напред.

30. Оценете колко сте богати точно сега. Хенри Дейвид Торо е казал: "Богатството е възможността да придобиете житейски опит." Дори когато времената са трудни, е важно да се погледнат нещата в перспектива. Не сте гладни, имате дрехи на гърба си, топло ви е, дори имате интернет и в момента четете това. Така че бъдете благодарни за всичко, което притежавате. Има хора, които не са толкова богати, колкото вас.

Източник: Гнездото


[img]http://dreamland-bg.com/Themes/default/ ... 49964x.gif[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

6 практически съвета как да бъдем щастливи

Наталия Кобилкина, 2014 година

Всеки човек иска да бъде щастлив. Всеки иска да бъде обичан и да обича, да има пари, и да привлича в живота си това което е най-добро за него. Всеки има това право по рождение!

Ето защо реших да споделя с вас няколко практически съвета които ще ти помогнат да се почувстваш по-щастлива още сега.

1. Кажи на глас: Аз съм щастлив човек. Аз съм щастлив мъж/жена. Аз съм щастлив професионалист в моята област. Забележи какви са първите мисли, които ти се появяват?!

Може би ще си отговориш – разбира се, че е така!; или - в някои сфери да, но за други - не бих казал/а; или - не мога да се нарека щастлив човек, толкова много неща ми липсват. Щастието е вътрешно състояние, което зависи само от теб и е директно свързано с това доколко ти си центриран.

Да си центриран означава, когато независимо от събитията, които ти се случват в твоя живот, ти оставаш спокоен и уверен, че всичко се случва по правилния начин. Да си центриран също означава да имаш доверие на себе си, близките ти хора и приятелите ти, и най-важното - към Вселената.

Съвет: Затвори очи и си спомни момент от своя живот, когато ти си се чувствал/а много спокоен/а, уверен/а и си се гордял/а със себе си. Усети в коя част на тялото ти има това усещане и сложи там своята ръка. Запитай се: къде ми е центърът на тялото, от какво място аз се свързвам с извора на енергия и със своята душа? Остави ръката си на това място и влез в чувството на спокойствие и увереност. Ако си го определил/а правилно, ти ще усетиш тези хубави чувства. Ако не – направи го още веднъж.

Научи как да привлечеш щастието в живота си!

2. Взимай решения от позиция благоденствие, че ти вече притежаваш всичко, от което имаш нужда.

Съвет: Преди да вземеш каквото и да е решение, седни и помисли какво ще ти донесе то, какво искаш да получиш от него. Представи си, че вече го имаш. Ако търсиш работа – вече имаш много пари, ако търсиш партньор – вече имаш любов и секс. Ако имаш тези ресурси – би ли избрал/а тази работа или този човек?

3. Осъзнай какво точно искаш и визуализирай!

Представи си, че се появява една фея или магьосник с вълшебна пръчица и можеш да си пожелаеш всичко, за което мечтаеш – какво би си поискал/а? Опиши го в детайли! Когато получиш всичко, за което си мечтаеш, опиши - от момента, в който се събудиш до момента, в който лягаш да спиш - един твой щастлив ден – как се събуждаш, с кого, в колко часа, какво правиш, как ти върви денят - абсолютно всичко. Прави това в рамките на 100 дни по 5 минути. Ще започнеш да получаваш драстични промени вече след 30 дни. Просто наблюдавай!

4.Радвай се на това, което имаш и забелязвай знаците.

Напиши списък с поне 100 неща, които в момента вече те правят щастлив/а като започваш с думите: благодарен/а съм…и опиши за какво точно си благодарен/а. Забелязвай красивите, скъпи коли или, ако приятелите ти са си купили нова къща, или някой от твоите колеги са го повишили в работата, кажи на глас: Благодаря ви, че ви има. Това е много хубав знак за мен, че и аз живея на вашата вибрация! Обръщай внимание на билбордовете; случайни думи, които чуваш от минаващи хора; заглавия на книги; сцени във филми – всичко това са знаци за теб, чрез които Вселената иска да ти каже по какъв път вървиш.

5.Освобождение от родовите сценарии.

Ако усещащ, че имаш проблеми, които се повтарят - твоите родители са имали подобни проблеми, а сега и ти ги имаш – значи имаш родова програма (постоянно повтарящ се шаблон). Затова трябва да потърсиш помощ при специалист, който да те освободи от него.

Това го правим на курса Как да обичаме себе си.

Съвет: Поне забележи проблемите и ги запиши, за да знаеш с какво да работиш, когато отидеш при специалист.

6. Провери своето обкръжение

Напиши списък с хора, с които общуваш, които споделят твоите ценности. Напиши списък с хора, които са успели повече от теб и са авторитет за теб. Напиши списък с хора, които са много по-назад от теб, все са недоволни, негативни и нещастни. Напиши колко време на седмица отделяш за всички тези хора. Кои са ти приоритет и на кои отделяш най-малко време? Сложи на първо място тези, които те “дърпат” напред и намали, доколкото е възможно тези, които те “дърпат” назад.

И последното, което искам да споделя е, че щастието не е краят на жизнения ни път. Щастието е само началото. Когато ти откриеш своята същност и кой си ти – чак тогава животът наистина започва!

За да откриеш себе си, заповядай на нашият курс КАК ДА ОБИЧАМЕ СЕБЕ СИ утре (23.09) от 19:00 и научи каква е тайната на щастливия живот, как да разберете кои сте всъщност и как да привличате в живота си само това, което е най-добро за вас.

С Любов,

Наталия


[img]http://dreamland-bg.com/Themes/default/ ... 08559z.gif[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Пътят към Рая

by Юлиан Тонкин

on януари 27, 2015

Беше хубав слънчев ден и реших да се разходя навън.

Излязох и започнах да звъня на приятели да си поговорим докато обикаляме столичните паркове.

Звъннах на добър и стар приятел, беше ми домъчняло за него и исках да го видя.

Той обаче не ми вдигна, продължих така с други хора докато не намеря спътник за разходката.

Забелязах обаче, че моят приятел не ми върна обаждането, затова реших пак да го потърся седмица по-късно, пак същото.

Започнах да размишлявам защо този добър мой приятел ме избягва, за мое учудване разбрах, че не е само той.

Мозъкът ми прехвърляше трескаво всички възможни варианти и комбинации, защо ставаше така, какво лошо им бях сторил, казвах си на ум колко много значат те за мен и ме болеше, че ме избягват по този начин сякаш искам да им сторя нещо лошо.

Един ден ме порази като гръм от ясно небе, намерих отговорът, който толко дълго време бях търсил.

Започнаха да изплуват хилядите ситуации, в които съм им казвал какво трябва да направят, подигравал съм се с тях, директно и зад гърба им.

Още повече моменти, в които съм си мислил за техните недостатъци, ограничения, плитко мислене, нерешителност, за това колко са слаби, колко са неадекватни, колко са дебели, колко са глупави…и тн.

Изплуваха всички пъти, когато сме се събирали с един приятел и сме прекарвали по 2 часа само да обсъждаме друг наш приятел колко е зле, колко е глупав да си вземе тази кола, колко е неразумно да си вземе апартамент на кредит, колко е мързелив и дебел и че така няма да станат нещата.

След над 2 часа обсъждане, плюене и подигравки по адрес на някои общ приятел или познат си казваме чао и това е, видяхме се.

Започна да ми става много интересно, защо по дяволите правех това, та аз обичах тези хора, защо мислех и говорех така по техен адрес?

Защо търсех пукнатината в бронята им и когато я намерих дълбаех там с всичко, което имах.

Много време мислех върху това безумие, което правех всеки ден, не можех да намеря отговора на този прост въпрос.

Най- накрая го разбрах, знаел съм го през цялото време, знаел съм го още от дете, толкова силно ме удари, мина студена вълна през цялото ми тяло.

За секунда сякаш не бях аз, намерих го!

Беше усещане, докато обсъждам с познат, колко е зле в дадена сфера един от най-добрите ми приятели.

Усещането ми разкри, че ние двамата правехме всичко това, за да можем да сме над него, да сме повече, да сме по-добри, по-умни, по-забавни, по-мъдри, в по-добра физическа форма, с повече приятели, по-успели.

Ние правим всичко това, за да сме повече от другите!

След като открих това, усетих как мозъкът ми се защитава като заловен крадец.

Започна да си измисля всякакви оправдания, казвах си, че правя това за да се уча от грешките му и да не ги повтарям, правя това, за да му помогна, правя го за мен, за нас, за него, за да го предпазя, за да предпазя други.

Видях си цялата жалка „схемичка“ отгоре, принизявах другите, за да мога да бъда повече от тях.

Бях в затвор и то в най-страшният, в него нямаше нужда от пазачи, нямаше нищо освен мъка и болка.

Усетих цялото страдание, което извира от мен и се стоварва върху хората, които най-много обичам.

Видях болката, която им причинявам, тази болка не минава, тя не се лекува за ден два или даже година.

Всеки от нас е усещал напрежението при разговор с ваш близък, за който неспирно сте говорили зад гърба му все лоши неща.

Тази енергия е там и разяжда всичко хубаво между нас.

Разяжда всичко, за което има смисъл да живеем, убива радостта и носи само болка и страдание на всички, сами изтриваме пъстрите цветове от живота.

Интересното беше, че нещата работят по абсолютно същият начин и на обратно.

Казват, че живота е огледало и всичко, което трябва да направим е да му се усмихнем и той ще ни се усмихне обратно.

Напълно са прави, усмихнах се и не след дълго живота (огледалото) отрази образа ми.

Това стана чрез просто упражнение.

Вместо да търся отрицателното в хората, започнах да търся положителното във всеки човек. От начало ми беше много трудно, но след няколко дена резултатите бяха невероятни. Когато исках да кажа нещо лошо за някой, просто пусках тази мисъл да премине, без да и обръщам голямо внимание, ако ми е много трудно, правя няколко дълбоки вдишвания и се съсредоточавам върху дъха ми и мисълта вече е преминала.

Можем да кажем, колко е тъп Пешо, защото не прави никакви пари и тъпче все на едно място.

Можем и да кажем, възхищавам се на Пешо, от 12 години ходим на фитнес заедно и той никога не е изпускал тренировка, няма нито един изпуснат ден за 12 години, представяш ли си за каква дисциплина и отдаденост става въпрос. Мечтая си и аз да имам такива качества, трябва да го попитам как го прави, какво го прави толкова изпълнителен и целеустремен.

Винаги имаме избор!

Търсенето на положителните качества в хората отначало е голямо предизвикателство, но повярвайте ми, заслужава си!

Много години ми отне за да разбера, че всеки един от нас прави най-доброто, на което е способен и не трябва да го съдим за неговият избор.

Това е единственият начин да научим нещо от него, а повярвайте ми от всеки човек можем да научим много.

Ще се радвам да споделите дали този експеримент е имал резултат и как се чувствате след него.

Юли
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Как несъзнателно подсилваме стреса

Съвети от д-р Цветанка Янакиева

В живота съществува достатъчно стрес и без нашите усилия. Някои хора се стремят да овладеят изкуството да управляват стреса.

Докато други правят всичко възможно да го увеличат.

Защо го правят? Защото състоянието на стрес, освен физиологичната подготовка за реакция към факторите наоколо, им позволява да решават някои свои проблеми и доставя вторични изгоди.

Какви биха могли да бъдат те?

• Доставя допълнително адреналин и действа тонизиращо, когато в живота няма достатъчно риск /особено при хора, които имат малко от някои видове допаминови рецептори/.

• Позволява да се чувстваш важен, значителен човек, който винаги е зает и никога не успява да свърши всичко.

• Позволява да се избягва близост и да се поддържа дистанция: когато се страхува от отношения, той може да потъне във важна работа.

• Позволява да се избягва отговорност /няма кога да се занимавам с това, много съм зает/.

• Позволява да се изисква от околните послушание.

Никак не е сложно да си увеличиш стреса със сто процента на фона на пълно здраве и благополучие. Всичко е в нашите ръце.

Могат да се използват няколко тактики:

Напрегнатост. Напрегнете мускулите си, намръщете се, стиснете зъби, дишайте тежко. По принцип това е достатъчно всички ваши преживявания, чувства и мисли да станат по-катастрофални.

Движете се по-малко. Занимавайте се цял ден със седяща работа, а останалото време прекарвайте пред телевизора. Само след няколко дни стресът ще нарасне и ще почнете повече да мислите за неприятностите.

Естествени стимуланти. Никотин, кофеин, захар – употребявани постоянно и в нарастващи количества. Може и алкохол за усилване на депресията. Самочувствието силно зависи от биохимията. Дори и съвсем обичайните всекидневни стимулатори в големи количества нарушават естествените механизми на бодърстване и релаксация.

Прислушайте се към тялото си. Обърнете подробно внимание на своето тяло. Дали нямате някакви странни усещания в лявата ръка? Няма ли някакви почти незабележими вибрации или бодвания в корема? Не е ли подозрително? Непременно ще намерите непонятни усещания и вашата фантазия може да се развихри. Тази техника е особено ефективна в съчетание с четене на медицинска литература, която е извън вашата компетентност, или полуграмотни, но авторитетно-заплашителни писания в интернет.

Мислете глобално. Всекидневно се безпокойте за неща, които не можете да контролирате – епидемии, урагани, глобалното затопляне или захлаждане, световната политика, нашенските безумия. Ефектът ще е чувство на безпомощност, тревога, напрежение.

Поставяйте си цели, които по съвсем обективни причини не можете да постигнете. Тях може да намерите в биографиите на знаменитостите, в скъпите каталози за всичко. Ако гледате на живота по този начин, винаги ще имате повод да се чувствате нещастен.

Нищо смешно. Отстранете от живота си всичко смешно, бъдете винаги сериозни. Това ще ви накара да гледате по-мрачно на живота и ще увеличи стреса.

Бързайте винаги. Дори когато сте на почивка. В резултат всички дела ще престанат да носят удовлетворение, за удоволствие да не говорим.

Постоянно отлагайте за после всяка работа или решение. Това поддържа постоянно чувство за вина, а след известно време се появява и безпомощност пред натрупаната планина от работа, която вече няма кога да свършим.

Стремете се към съвършенство. Доколкото пълно съвършенство е практически недостижимо, си осигурявате постоянно чувство за провал.

Това не са всички начини за увеличаване на стреса. Има ги хиляди. Трябва да потърсите тези, които използвате вие. Когато разберете по какъв начин вие точно си увеличавате стреса, ще ви е по-лесно да го контролирате.

Важното е да си дадете свобода: да ги използвате или да се откажете от тях; да си търсите винаги оправдания за нещо или да си решавате реално проблемите. Изборът е ваш.

Автор: Д-р Цветанка Янакиева

Специалист с дългогодишна практика в областта на спортната медицина, храненето и профилактиката. Тя прилага съвременни програми за здравословно отслабване.


Някои от горните "съвети" на лекарката искрено ме разсмяха, приех всичко за чиста доза черен хумор :1069 :1069 :1069
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Обречени да познаем радостта

Без желанието животът е съществуване в скука, разказва Добромир Банев

Тъгата винаги е на една ръка разстояние. Не бива да забравяме, че нашите страхове дебнат всеки удобен случай, за да излязат наяве. Животът е низ от противоречия, така че в това няма нито нещо странно, нито нещо лошо.

Оптимизмът, че нещата ще се подредят както трябва, е не просто утеха, а сигурният път към радостта.

Трябва да започнем от себе си. Да се научим да се обичаме, каквито сме и с любов да се стремим към промяната за по-добро. Защото естеството на любовта често се схваща погрешно. Да, нужно е да пораждаме любов в света, но не просто обичайки се един друг. Не е достатъчно да обичаме любимия, приятеля и кучето си.

Съзидателната сила на самия живот се състои в това да приемем самите себе си, да повярваме в собствената си красота, да я видим. Няма значение колко сме мили и сладки, няма значение колко любов носим в сърцата си за света, който обитаваме, ако не осъзнаем величието на собствената си природа. Любовта към другите започва от там.

Естествено е да търсим щастие, успех, любов и равновесие. Липсата на автентичност е тази, която ни кара да се съмняваме, да страдаме.

Понякога ни се струва, че в нас живеят няколко личности без връзка помежду им. Няма ли цялостност, вътрешната хармония и свободата също отсъстват.

Когато проблемите са осъзнати, те престават да бъдат разрушителна сила. Достатъчно е да поискаме да ги решим. Тогава страховете и съмненията отстъпват пред волята да продължим уверено по пътя към любовта.

Всеки преценява обстоятелствата и живота през собствената си чувствителност и потенциал. Ако сме готови за промяна и преодолеем задръжките си, значи ние сме истински жадни за щастие. А какво е щастието, освен радост? За мен то се състои именно в поводите за усмивки.

„Предизвикателството” да живеем и да търсим е риск, но заедно с това е щастие само по себе си. Трябва да допускаме грешки, за да се поучим. Не бива да се сравняваме с другите, защото именно нашата автентичност ни прави такива каквито сме и събужда интереса на другите към нас.

Страховете убиват желанието. Без желанието животът е съществуване в скука.

За всичко е нужно време. Да, времето е измислено от хората, но именно стрелките на часовника са тези, които „измерват“ всяка крачка към себепознанието. Няма нужда да бързаме. Малките крачки са сигурен знак, че все пак вървим напред към радостта и любовта, за която сме отредени. Ако в нас самите не живее любов, няма как да дадем такава на света, а нали в това е смисълът на краткото ни съществуване.

Любовта е увереност. Страховете не ѝ подхождат. Затова не се втренчвайте в миговете на тъга и отчаяние. Действайте.

[img]http://m5.netinfo.bg/media/images/23154 ... tastie.jpg[/img]

Всяка секунда време е ценна за радостта. Вярвам, че сме обречени да я познаем.

Прочетете още от Добромир Банев в Edna.bg:

Жълтият цвят привлича любовта
В деня на думата "благодаря" - за какво да (си) благодарим
Здравословният егоизъм да обичаш
На задния фон нещо ново
Сто години доброта
Има съдба, която ни направлява. Има бъдеще, което ни очаква...
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Възлюби БОГ.
Възлюби ближния си,
както себе си!

БОЖИЯТ ЗАКОН

Мат. 22:35-40

Възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум: тази е първа и най-голяма заповед;

а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си;

на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците.

Изход 20:2-17

1. Аз съм Господ, Бог твой, Който те изведох от Египетската земя, от дома на робството; да нямаш други богове, освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой, Бог ревнител, Който за греха на бащи наказвам до трета и четвърта рода децата, които Ме мразят, и Който показва милост до хилядно коляно към ония, които Ме обичат и пазят Моите заповеди.

3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог, защото Господ няма да остави ненаказан оногова, който изговаря името Му напразно.

4. Помни съботния ден, за да го светиш; шест дена работи и върши (в тях) всичките си работи; а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог: недей върши в него никаква работа ни ти, ни син ти, ни дъщеря ти, ни робът ти, ни робинята ти, ни (волът ти, ни оселът ти, нито какъвто и да е) твой добитък, нито пришълецът ти, който се намира в жилищата ти; защото в шест дена създаде Господ небето и земята, морето и всичко, що е в тях, а в седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.

5. Почитай баща си и майка си, (за да ти бъде добре и) за да живееш дълго на земята, която Господ, Бог твой, ти дава.

6. Не убивай.

7. Не прелюбодействувай.

8. Не кради.

9. Не лъжесвидетелствувай против ближния си.

10. Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, (нито нивата му) нито роба му, ни робинята му, ни вола му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък) - нищо, което е на ближния ти.

Pravoslavieto.com - Начална страница
http://www.pravoslavieto.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Приказка за ненужната саможертва

10 декември 2014

Просто и нагледно за това как ние самите сме готови да погубим живота си...

[img]http://www.highviewart.com/uploads/cach ... 163776.jpg[/img]

- Тук ли е опашката за жертвоприношение?
- Тук, тук! Вие сте след мен. Аз съм номер 852, а вие – 853.
- Олеле… И кога ще ми дойде редът?
- Не се безпокойте, бързо върви. Вие в името на какво искате да принесете жертва?
- В името на любовта. А вие?
- В името на децата. Децата ми са всичко, което имам!
- А какво ще жертвате?
- Личния си живот. Само да са здрави и щастливи децата. Всичко им давам. Един добър човек искаше да се омъжа за него – отказах му. Как ще им доведа вкъщи пастрок? Оставих любимата си работа, защото беше далеко от дома. Започнах като лелка в детската градина, да са ми пред очите, да ги наглеждам, да са чисти и нахранени. Всичко за децата. За мен – нищо.

- О, разбирам ви. Аз искам да си пожертвам връзката. Разбирате ли ме, вече нищо няма между мен и мъжа ми. Той си има друга жена. И в моя живот се появи друг мъж, но… Само ако мъжът ми си беше тръгнал пръв! Обаче той не се мести при нея. Плаче… Казва, че е свикнал с мен. Мен ми е мъчно за него. Плаче! Так и живеем…

Вратата се отваря и се чува глас: "№ 852, заповядайте!".
- Е, хайде, аз влизам. Така се вълнувам. Ами ако не ми приемат саможертвата?
№ 853 се свил на кравайче и си чака реда.
Времето тече бавно, но ето – най-сетне № 852 излиза от кабинета.
- Какво стана? Приеха ли ви саможертвата?
- Не… Има изпитателен срок. Върнаха ме да помисля още.
- А защо? Защо не веднага?
- Ами питаха ме: "Хубаво ли си помислихте преди да поискате това? Все пак завинаги е!". Казах: "Нищо! Децата ще пораснат, ще оценят какво е пожертвала майка им заради тях". Пуснаха ми един филм в кабинета. Доста странен. Май за мен беше. Децата вече бяга големи в този филм. Дъщерята се беше омъжила през девет земи в десета. Синът звънеше един път в месеца под строгия поглед на снахата, която говореше през зъби… Питам го: "Защо така с мен се отнасяш, сине, какво съм ти сторила?". А той: "За Бога, не се меси в живота ни, мамо. Нямаш какво да правиш ли?". А какво да правя, аз цял живот освен с децата с друго не съм се занимавала? Децата ми май не са оценили жертвата ми. Напразно ли съм се старала толкова?
От вратата на кабинета се чува глас: "Следващият № 853!".

- О, сега съм аз… Доста ме наплашихте вие. Хайде, влизам!
- Заповядайте, седнете. Какво принасяте в жертва?
- Връзката си…
- Ясно… Я да видим.
- Ето… Вижте, тя не е много голяма, но е симпатична. И е сравнително нова, неизносена, ние се запознахме преди половин година.
- В името на какво искате да пожертвате връзката си?
- За да запазя семейството…
- Чие семейство, вашето ли? Налага ли се?
- Ами да! Мъжът ми има любовница, дълго време вече ходи при нея, лъже, нямам сили вече.
- А вие?
- Какво аз? Появи се в живота ми друг човек, имаме връзка.
- Връзката с него ли искате да пожертвате?
- Да… За да запазя семейството.
- Нали казвате, че мъжът ви има любовница, а вие – друг мъж. За кое семейство говорите?
- Ами още сме женени по документи, значи сме семейство.
- Значи това ви устройва?
- Не! Как може? Все плача и преживявам.
- Но да промените нещата и да започнете официално нова връзка не желаете, така ли?
- Ми не е толкова дълбока новата връзка, ей така – за прекарване на времето е. Няма да ми е жал за нея.
- Щом е така, направете вашата саможертва.
– Казаха ми, че давате някакъв филм тук. За бъдещето. Защо не ми го пуснете и на мен?
- Филмите са различни. На някого пускаме филм за бъдещето, на друг – за миналото… На вас ще пуснем филм за настоящето. Гледайте.
- О, Боже! Та това съм аз. Ужасно изглеждам. Не, не е истина, аз се грижа за себе си.
- Ето как душата ви се проектира върху външността ви.
- Прегърбени рамене, устните увиснали надолу, очите мътни, провиснали коси…
- Така изглеждат хората, когато душата плаче…
- А това момче кое е? Добре изглежда… Притиска се в мен!
- Не го ли познахте? Това е мъжът ви, в проекцията на душата.
- Що за глупост? Мъжът ми е възрастен човек.
- В душата си е дете. И се притиска към майка си…
- Той и в живота е такъв. Все да се присламчи, да се докопа.
- Значи, не вие към него, а той към вас?
- Аз от малка знам – жената трябва да е по-силна, по-мъдра, по-решителна. Тя трябва да ръководи семейството и да насочва мъжа си.
- Силната, решителна и мъдра майка трябва да ръководи своето момче-мъж. Така излиза. И да му се поскара, и да го приласкае, и да прости. А вие какво искахте?
- Но аз не съм му майка, а жена! А във филма той е толкова виновен. И отново ще хукне при онази повлекана, а аз въпреки всичко го обичам!
- Разбира се, нали момчето ще си поиграе в пясъчника и ще се върне у дома. При любимата мама. Ще поплаче в престилката ѝ, ще се извини… И ето го краят на филма. Да приключваме срещата. Ще жертвате ли любовта си? Не размислихте ли?
- А защо не ми показахте бъдещето?
- Защото го нямате. При такова настояще вашият "малчуган" ще избяга, ако не при друга жена – към болест някоя. Или изобщо в нищото. Ще намери начин да изпълзи из под майчината пола. Той също иска да порасне.
- Но аз какво да правя? Заради какво да се саможертвам тогава?
- Вие решавате. Може би ви харесва да сте майка. Повече, отколкото да сте жена.
- Не! Искам да съм любимата жена!
- Майките също понякога са любими жени. Е, какво? Готови ли сте да се саможертвате? За да запазите това, което имате и мъжът ви да си остане момченце?
- Не… Не съм готова. Трябва да помисля.
- Разбира се, ние даваме време за размисъл.
- А съвети давате ли?
- Охотно и с удоволствие.
- Кажете ми, моля. Какво трябва да направя, за да порасне мъжът ми?
- Вероятно да престанете да бъдете майка. Да се обърнете с лице към себе си и да се научите да бъдете жена. Жена. Съблазнителна, вълнуваща, загадъчна, желана. Такава, на която се пеят серенади и се подаряват цветя, а не такава, на която и плачат в пазвата.
- Мислите ли, че ще помогне?
- Обикновено да. Но само в този случай, ако изберете да сте Жена. Ако ли не, заповядайте отново. Връзката ви с мъжа извън семейството е забележителна, ще я вземем с удоволствие. Знаете ли колко хора по света мечтаят за такава връзка? Така че, ако решите да пожертвате тази връзка в полза на нуждаещите се – заповядайте.
- Ще помисля…
№ 853 разтреперана излиза от кабинета здраво притискайки към гърдите си връзката, която е искала да пожертва.
№ 854, треперейки от вълнение, влиза в кабинета.

Източник: Spisanie8.bg
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

[img]http://m.netinfo.bg/media/images/23819/ ... -zhena.jpg[/img]

6-те навика на удовлетворената жена

Как да извлечете максималното от всеки ден

Животът е низ от успехи и спадове, от незабравими мигове, от големи моменти и малки усмивки.

Но най-често се случват онези, обикновените ни дни, в които сякаш няма нищо запомнящо се, а всъщност именно те изтъкават живота ни.

Затова, без значение през какво преминавате, колко далече е успехът или сбъдването на мечтите, душата трябва да е изпълнена с удовлетворение – от самия живот.

Следващите 6 навика са характерни за всички онези жени, които успяват да се наслаждават на живота такъв, какъвто е в момента. Работят непрекъснато за подобряването му, но знаят, че пътят до целта е също толкова важен, колкото и самата цел.

Ако искате и вие да направите всеки ден удовлетворяващ, продължете да четете по-надолу:

6-те навика на удовлетворената жена:

Отделя време за себе си

Сред задачите, с които е изпълнен деня на edna жена, винаги трябва да има мъничко време за самата нея – да изпие кафето си на спокойствие, да се разходи без да бърза или да отдели половин час на любимата си книга. Това не е егоизъм, а грижа за самия теб – също толкова важна, колкото и грижата за тези, които обичаме.

Предизвиква се

Развитието е непрекъснато движение. Една удовлетворена жена непрекъснато се предизвиква – интелектуално, физически, служебно и надскача себе си всеки път. Това не е болна амбиция, а желание непрекъснато да се самоусъвършенстваш.

Образова се

Ученето на нови неща не е задача само на децата и учениците. За да се развиваш и да си пълноценен, трябва да придобиваш нови знания – за всяка сфера от живота.

Не изпитва „майчинска“ вина

Майките са странна група жени, склонни да се обвиняват едновременно за противоположни неща – че си седят вкъщи до децата и че не си седят вкъщи. Че се занимават прекалено много с децата си и че са им дали свободата да избират сами. Удовлетворената жена също изпитва такива двуполюсни чувства, но не се оставя на вината да я залее, защото знае, че което и решение да е взела, то е било максимално доброто за дадената ситуация. И не спира да обича децата си безрезервно.

Живее здравословно

Здравословният начин на живот не е само диета и ходене на фитнес. Да живееш така, че да не се обвиняваш за навиците си, е изключително удовлетворяващо. И разбира се, полезно.

Усмихва се

Нацупеното лице кара и душата да се нацупи. Усмихнатото лице кара и душата да се усмихне.

Прочетете още:

7-те тайни на успешните хора
Кариерата не пречи на личния живот
Женските жестове, които пречат на кариерата ви
Лесни начини да се чувстваме по-добре от 9 до 5


Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: Обичай ближния като СЕБЕ СИ... или за Любовта към самите

Мнение от Kleo »

Изображение
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор