The winter is coming ....

Свобода на словото
Заключено
DeerE
От писане глава не боли
Мнения: 880
Регистриран на: 20 Авг 2010, 21:17

Re: The winter is coming ....

Мнение от DeerE »

Чери благодаря ти, наистина ми беше приятно да прочета и да разгледам през твоите очи, а още по приятно ми беше да чуя гласа ти.
Поздрави
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: The winter is coming ....

Мнение от cchery »

Бъни, Емка, благодаря ви за хубавите думи към мен! :923 Емка, май е време за срещичка, а?! :1028 Предвид и това, което си споменала в предишния си постинг, че нещо си зациклила в ежедневието, има си нужда от разнообразие!

Бъни, за цените в Париж. Неслучайно пиша "Париж", защото въобще не знам как е по останалата Франция. Спрямо нашите стандарти си е доста скъпо. Примерно една франзела (с размерите на нашенските) е от 1,20 до 1,50 Е, което ще рече 2,40-3,00 лв. Всеки друг вид хляб е над тази сума. Сандвичите почват от 3,50 та до 7-8-9 Е - това са сандвичи в половин франзела със зелена салата, шунка/филе/прошуто и меко сирене. Обедно меню в заведенията най-евтино излиза 10 Е като това ти включва супа, основно и някакъв минимален десерт. Обаче 1 бира на заведение е 8 Е и най.евтино я видях в часовете "хепи ауър" - 4 Е. Т.е. една бутилка бира ти е минимум 8 лв в заведение. В магазините най-често са по 1,50 Е кенчето. И като цяло не се продава особено много бира в магазините. Виж регалите с вина са безкрайни :mrgreen: :mrgreen: и бутилка сносно вино можеш да си купиш за 4,50-5,00 Е. Килограм плодове започваха от 2 Е, та доста нагоре...... Сирената им бяха на нашенските цени - говоря за чуждите сирена, които има тук. Естествено, има и много скъпи. За месо нищо не мога да кажа, защото не купувахме.

Дрехи - като цяло не са евтини.... единствено в магазина на H&M видях хубави ц ени, при това етикетите им бяха в евро и ............... лева :D - очевидно шият на ишлеме в България. :954 И пак там видях обувки по 15 Е! Иначе всички магазини само за обувки продаваха на немислими за нас цени - обувки тип "пантофка" струваха от 50 Е нагоре..... Летните сандали почваха от 120 Е.....

За горивото съвсем не знам - честно казано по пътя си през големите булеварди и по-малките улички не срещнах нито една бензиностанция. Иначе билетчето за метрото струва 1,7 Е, но пък можеш да обикаляш цял Париж както с метро, така и със скоростните подземни влакове. Музеите са по от 8 до 15 Е... за входен билет.

Ами май е това, което си спомням. :954

Иначе да - всичко в Париж е някакси подредено. Не е идеално чисто - да не си прави илюзии! Но пък има симетрия! Има хармония. Тротоарите са оправени. Улиците идеално асвалтирани. Още преди 4 години обаче ми направи впечатление, че Лувърът и Музея на инвалида (с костницата на Наполеон) са потънали в патина и определено се нуждаят от почистване. Същото може да се каже и за Нотр Дам.... А Айфелът е изключително привлекателен през нощта и отблъскващо железен през деня :1062 . Като цяло Сена ми се видя по-чиста от Темза. И по-добре устроена за разходки около нея.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: The winter is coming ....

Мнение от cchery »

Бъни написа:Синът ми, който току що се прибра от училище ги гледа заедно с мен и макър, че е само на 6 години също беше много впечатлен! Е, най-вече от рибите, нали баща му се опитва да го прави рибарче... :lol: :lol:
Пожелавам му от сърце да може да ги види наживо! Дали в Париж или в някой друг аквариум е без значение! :954 :954 Трябва да ти кажа, че през цялото време си представях Коко и Бела как щяха да се кефят на рибоците и да коментират..... и да се смеят, и да сочат с пръсти, и да си обясняват разни неща по техния си наивен начин... Толкова някакси бяха с мен тогава, че всред рибите открих фенове на любимите отбори на Коки - "Ботев" - Пловдив и разбира се отбора, в който той играе - ФК "София"2010 :1062 :1062 . Имаше и от агитката на Литекс, на ЦСКА, Ман Сити и националния отбор на Бразилия :955 :955 :955 ...... просто тези шарении в люспи бяха като красиво цветно петно в едно сиво ежедневие.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: The winter is coming ....

Мнение от Мърмори »

Черита, онемях, честно! Франция е била моя мечта още от ученичка. Учехме френски, слушахме френска музика, гледахме френски филми и мечтаехме някой ден да отидем там... Благодаря ти за този разказ, за това, че ме накара да възродя мечтата си и мислено да бъда там и да изживея всичко това!
Поздравявам те с нещо мое любимо, макар и доста старичко:

АКО ТИ НЕ СЪЩЕСТВУВАШЕ
Аватар
Мърмори
Философска система
Мнения: 1304
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:51

Re: The winter is coming ....

Мнение от Мърмори »

А сега смятам да ударя балтията на тази одъртяла вече зимна тема!
Търсете новото :222
Заключено