За книгите

Публикувай отговор
Ver

Re: За книгите

Мнение от Ver »

mari_ko написа:" Мъжът и жената интимно " :1140
О, да!!! :955
Даото :1139 , разбира се, Чева :)
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите

Мнение от cchery »

1. Пипи дългото чорапче.
2. Йовков - всичко, което съм изчела от него в 6-е тома с негово творчество, които има вкъщи в Горна.
3. 1984 - Оруел.
4. Родени да тичат през каньоните на Мексико - Кристофър Макдугъл.
5. Отвъд играта - Иво Иванов.
6. Питър Мейл - всичките му книги за Прованс.
7. Дан Браун - Ад.

Последните 2 позииции съм ги посочила, защото съвсем буквално са повлияли на живота ми - Питър Мейл не ми беше достатъчен, за да стигна до Прованс, но..... дори и само :oops: в Париж можах да се насладя на провансалската кухня, която той така приятно и завладяващо описва. А Данчо Кафевия..... е, той...... той наистина промени 9 дни от живота ми през април тази година - закара ме във Флоренция. Ако идеята беше тук да посочим книги, които са повлияли и променили живота ни, то смятам, че т.6 и т.7 са си съвсем на мястото. Не мога да продължа обаче, защото пропускам книги, които съм изчела в годините назад и не помня към момента... а тези книги са основополагащи във формирането ми като личност и характер. Вярно, че би трябвало да си ги спомням така както т.1 и т. 2 заемат съзнанието ми, но..... ето - не мога да посоча.

А сег аза последната изчетена от мен книга - "Мед, маслини, октопод" - Кристофър Бакън - заслужава си да се прочете и да се пренесе човек из необятните плажове и води на Гърция. Честно казано лично аз бях учудена колко много неща не съм знаела за географията и кулинарната история на нашите съседи.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

Попадна ми много хубава книга и ми се прииска да споделя с някой :)

[img]http://i5.helikon.bg/products/6949/18/1 ... 86949z.jpg[/img]

Тази година прочетох доста книги, но тази ми е в челната десятка :).
Ver

Re: За книгите

Мнение от Ver »

Аз започнах да чета пак на Английски.
Roald Dahl "Completely Unexpected Tales"
[img]http://www.book.store.bg/prdimg/41635/c ... -tales.jpg[/img]
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите

Мнение от cchery »

Ей, момиченца, нали не сте спрели да четете?!? :) На мен ми се прииска да споделя нещо около четивото, което изпълва свободните ми минути напоследък. Става въпрос за третата книга на Петър Делчев - "Кастинг за месия".

[img]http://i.helikon.bg/events/1495/201302031522492101.jpg[/img]

Още помня постинга на МариКо, с който тя препоръча другите 2 произведения на този автор - "Трънски разкази" и "Балканска сюита". Купих си ги доста скоро след това :) , но успях да ги прочета едва това лято. Бях сериозно впечатлена, а от една от новелите в "Сюита"-та направо и потресена. Много ми харесаха - и книгите, и стила на автора. Потърсих допълнителна информация за Делчев и открих, че има само още една книга - въпросната "Кастинг за месия". Това е тухличка от 520 страници, които зачетох адски трудно. Много - до страница 50-54 стигнах в продължение на 3 седмици.... Причините са страшно много и не ми се пише. После вече имаше раздвижване на повествованието, та сега се чете по-леко. Но аз не спирам да си задавам въпроси по нещата, които чета и като цяло всичките питанки се отичат към една генерална въпросителна: що за човек е Петър Делчев?!

Преди малко изгледах негово интервю по повод романа му, дадено през март тази година, в националната телевизия. Пускам линк към него, в случай, че на някого му стане интересно: http://bnt.bg/part-of-show/peta-r-delch ... -za-mesiya.

Съвсем накратко за "Кастинг"-а: повествованието се върти около Вселенския събор на всички конфесии (подразделения), течения, ордени и тем подобни на християнството, който се провежда през 2054 г. Точно 1000 г. след последния такъв събор, на който всъщност настъпва разделението на православни и католици..... Целта: обединението на християнството в единна ЦЪРКВА, която да дава решение на безпътицата, в която е изпаднало обществото през 2054 г. А безпътицата, поне в главата на Делчев, е страшна: детски домове за сираци, които отглеждат децата, но за сметка на получаването на 25% от техните заплати, когато почнат да работят. Междувременно децата от тези домове се "изписват" на по 15-16 години като местата, в които биват изпратени да работят са публични домове и т.н. За да бъдат подготвени затова, директорът на дома изнасилва редовно и със знанието на всички момичетата, които харесва. Е, бива убит от 11-годишна възпитаничка на дома. А тя съответо - пребита в последствие от полицията.... Международен престъпик, за който се счита китаец, държи цялата търговия по корабите в южния Пасифик, та чак до Севера, и продава всичко директно само на крайни клиенти. Всеки риселър, който реши да прави търговия на негов гръб, става храна за акулите..... при това на части: бива разчленен приживе и чак после хвърлен на акулите. И ако си мислите, че картинката с търговеца що-годе се ядва, ще кажа само, че цените му към крайните клиенти са десеторно завишени. Млада журналистка търси работа в огромна ТВ-империя. Стои на един стол срещу евентуалния й бъдещ шеф, който разглежда СВ-то й и си мисли нелицеприятни неща за него и жена му, която междувременно й е любовница :1139 ..... Оказва се, че столът на който тя стои, има "способности" да разчита мисли и да ги предава на човек, оборудван със специални очила - в случая евентуалния й бъдещ шеф. Той вместо да се обиди на квалификациите, които тя му дава на ум, поздравява жена си за добрия вкус, който е проявила като е имала за любовница красивата млада жена, срещу му :1209 .... И това са само съвсем малка част от порядките на света през 2054 г., които Делчев описва..... Чудя се, наистина ли той вярва, че това ни очаква, ако нещо не се промени?!
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
dexter
Философска система
Мнения: 1363
Регистриран на: 19 Окт 2010, 12:14

Re: За книгите

Мнение от dexter »

Чери, определено ме отказа от четенето на "Кастинг за месия" :lol: ! Надявам се поне да има някакъв що годе оптимистичен край....
Аз твърдо реших да понамаля темпото на четене - тази година имам ужасно много свободно време, а и с въздържането от определени дейности (предимно домакински :mrgreen: ) си освобождавам още повече. Но трябва да спра, защото усещам как бавно и полека се плъзгам по плоскостта на изолацията и затварянето в някакъв измислен свят. Но това е друга тема :). За да намаля скоростта, с която чета, захванах тази книга

[img]http://knizhen-pazar.net/books/021/2115/211575.jpg[/img]

Чете се доста бавно, най-вече заради стила - подробен, описателен, с бавен ритъм. Човек трябва да се съсредоточи, за да чете и да разбира, а не само да се плъзга по текста. И така си карам - бавно, спокойно, без да се нервирам от липсата на действие. Книгата е доста по-различна от съвременната проза, или поне от това, което съм чела напоследък. Не бих казала, че съм очарована, завладяна и изумена - просто хубава книга, която ме успокоява по някакъв начин. Малко ме дразни определен аспект от повествованието - говори се твърде много за богомилите и общините, като предвестници на комунизма :lol: . Не съм запозната с историята на романа (нарочно не търся да чета из нета) и ако тази част е повлияна от времето, през което е написана книгата - 60-те години на 20-ти век - хич и не искам да знам :)!
Аватар
cchery
Завършена форумна мечка
Мнения: 7926
Регистриран на: 19 Авг 2010, 11:12

Re: За книгите

Мнение от cchery »

dexter написа:Чери, определено ме отказа от четенето на "Кастинг за месия" :lol: ! Надявам се поне да има някакъв що годе оптимистичен край....

За да намаля скоростта, с която чета, захванах тази книга

Чете се доста бавно, най-вече заради стила - подробен, описателен, с бавен ритъм. Човек трябва да се съсредоточи, за да чете и да разбира, а не само да се плъзга по текста. И така си карам - бавно, спокойно, без да се нервирам от липсата на действие.
Декс, ама ти все едно си описала "Кастинг за месия" :1062 :1062 - вярвай ми, подхванеш ли я, ще намалиш темпото и още как..... Лично аз четох 3 седмици текстовете до страница 54-та....... 3 седмици!!!! Нямаше и начин да стане по-бързо, да не говорим, че се насилвах да чета..... Но аз толкова да не долюбвам да оставям книги недочетени, че .... се напънах и сега нещата са идейно доста по-различни.
"Умният мислещият човек по правило се съмнява във възможностите си, когато е изправен пред неизвестното."

Радостина А. Ангелова - поетеса
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Ще се върна назад да прочета какво сте писали, когато мога, че все съм заета с нещо...

Книги, които са ме променили много и винаги ще помня:

1. Първа дружба - българска, юношеска, вече не помня автора.
2. "Илзе Янда на 14 години" - немска, тийнейджърски роман, не помня автора.
3. "ЕДНО" - Ричард Бах
4. "Истински мигове" - Барбара де Анджелис
5. "Без дом" - Ектор Мало
6. "Чичо Томовата колиба" - Хариет Бичър Стоу
7. "Принцът и просякът" - Марк Твен
8. "Няма по-голяма любов" - Даниел Стийл
9. "Мъжете са от Марс, жените - от Венера" - Джон Грей
10. "Селестинското пророчество" - Джеймс Редфийлд
11. "Мост през вечността" - Ричард Бах
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

БАЗАР НА КНИГАТА В НДК

Мнение от Kleo »

Днес след работа смятам да прескоча до базара на книгата в НДК :524
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

vihrogonche написа:Ще се върна назад да прочета какво сте писали, когато мога, че все съм заета с нещо...

Книги, които са ме променили много и винаги ще помня:

1. Първа дружба - българска, юношеска, вече не помня автора.
2. "Илзе Янда на 14 години" - немска, тийнейджърски роман, не помня автора.
3. "ЕДНО" - Ричард Бах
4. "Истински мигове" - Барбара де Анджелис
5. "Без дом" - Ектор Мало
6. "Чичо Томовата колиба" - Хариет Бичър Стоу
7. "Принцът и просякът" - Марк Твен
8. "Няма по-голяма любов" - Даниел Стийл
9. "Мъжете са от Марс, жените - от Венера" - Джон Грей
10. "Селестинското пророчество" - Джеймс Редфийлд
11. "Мост през вечността" - Ричард Бах
[img]http://knizhen-pazar.net/books/044/4407/440739.jpg[/img]

[img]http://knizhen-pazar.net/books/009/966/96666.jpg[/img]

[img]http://assets.chitanka.info/thumb/book- ... 10.max.jpg[/img]
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Аватар
Kleo
Вятър в косите...
Мнения: 15467
Регистриран на: 20 Авг 2010, 10:00
Местоположение: София

Re: За книгите

Мнение от Kleo »

Вчера посетих с приятелка базара на книгата в НДК и взех ето тази книга за подарък, някоя от вас да я е чела вече? Аз исках да я взема и за себе си, но не стана точно сега.
Синът ми е на 18. Изживявам мечтите си. Центрирана и щастлива съм :) Виждам се отново майка.
Публикувай отговор