земна ябълка - гулия

futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

земна ябълка - гулия

Мнение от futarela »

Здарвейте момичета ето и рецептите за земна ябълка който представихме днес с ДОКТОРА!
Земна ябълка - ГУЛИЯ http://www.google.bg/images?q=Topinambu ... 76&bih=587" onclick="window.open(this.href);return false;
Пюре от гулия:
В тенджара с вода поставяме желаното количество и слагаме на котлона да заври като водата покрива грудките. Оставяме около 15 минути след завирането ,проверяваме с вилица или шишче дали е омекнала и махаме от котлона като изцеждаме от водата. Пасирам като добавям сол, масло или зехтин и мляко докато се получи пюре . Можете да добавите пожелание и пармиджано , сметана и черен пипер. Идеална гарнитура за меса.
Когато в късна есен слагате кисело зеле направете повече вода и сол и сложете гулия. Идеална трушия - много хрупкава ! Прекрасно мезе!

Супа от кореноплодни: цвекло, морков ,гулия.
В дълбок съд задушаваме една глава лук , две три скилидки чесън и три четири средни моркова. Добавяме сол на вкус. Слагаме една средна глава цвекло около 200-300 грама и земна ябълка в същото количество. Оставяме всичко да се сготви добре и добавяме бучка масло -50гр. Когато всички продукти са добре сварени ги махаме от котлона и пасираме до хомогенна смес. Пожелание кум всяка супа се добавя крутони и лъжица заквасена сметана .

Салата с гулия
Тук можете да импровизирате))) Прекрасно се съчетава със зелена салата и репички - Може и с рукола и соеви кълнове. Аз представих
маринована гулия с моркови сусам и кълнове.
Маринатата за тази салта е : Ябълков оцет 200гр около 100 грама захар, две щипки сол . Тези продукти се кипват на котло и се оставят да покъкрят 5 мин след което маринатата се охлажда и нея заливаме гулията и морковите . Трябва да преседят една нощ за да се овкусят и на следващия ден правим слатата като добавяме кулновете и преди сервиране поръсваме със сусам. За овкусяване на зелени салати правим дресинг от зехтин 0,400
оцет ябълков 0,060
балсамов оцет 0,040
чесън 0,030
захар 0,060
горчица 0,060
сол 0,010
ДОБИВ 0,500 Всичко това се пасира като зехтина се добавя на тънка струя към останалите съставки. Добавяме и настърганата гулия. Пожелание поръсваме с кедрова ядка леко запечена или сурови тиквени семки.

Зимна салата
настъргана зелена ябълка, кисели краставички на тънки пръчици и насъргана гулия . Добавяме майонеа и черен пипер.

Добър апетит! Вкусно и полезно)))
Последно промяна от futarela на 12 Яну 2011, 08:36, променено общо 1 път.
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от Сиренце »

Знаете ли, че земната ябълка я препоръчват при бъбречно-каменна болест. Мъжът на моята шефка беше правил експеримент - сложил изкаран от него бъбречен камък в една гулия и за 24 часа той се стопил.
Друго наше наблюдение е, че когато на овцете се дават гулии, те увеличават млякото. Не знам дали има същия ефект при човешките мами, но не пречи да пробват.
mamadida

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от mamadida »

Аз имам нужда от малко разяснения по рецептите.
При рецептата за маринатата за тази салта е : Ябълков оцет 200гр около 100 грама, две щипки сол . Чудех се 100 гр. какво?
И другият ми въпрос е за дресинга на зелените саладки - грамажа в грамове ли е на продуктите за дресинга и общото колличество продукти ли трябва да е 0.500 кг.

Дано не звучат глупаво въпросите, но наистина не се ориентирах.
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от futarela »

100 захар
Извинявам се
:oops:
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
Аватар
bobichan
От писане глава не боли
Мнения: 827
Регистриран на: 20 Авг 2010, 12:02
Обратна връзка:

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от bobichan »

Не мога да не споделя една страхотна салата


САЛАТА С ГУЛИЯ, МОРКОВИ, ЦВЕКЛО И СОС ОТ ПОКЪЛНАЛ СЛЪНЧОГЛЕД

Равни количества гулия, моркови и цвекло овкусени със свеж сос от покълнал слънчогелед:
1 чаша покълнал слънчоглед (накиснат за 1 нощ)
сока от 1 лимон
щипка сол
3 с.л. олио с каквото разполагате, но да е студенопресовано (в случая беше ленено)
1 връзка копър,
2-3 скилидки чесън (носи и повече ако обичате)
1/2 чаша вода
Пасирате всички съствки за соса и разбърквате със настърганите зеленчуци.
[url=http://www.vdahnovenia.bg/]Вдъхнови се за голямата промяна![/url]
Ivaila

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от Ivaila »

Баща ми "излекува" кървяща язва на стомаха за дълго време с гулия. Настъргана и изтискана се прецежда през марля и се пие сутрин на гладно в продължение на месец.
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от Cheva »

Благодарение на милия ми дядо :1002 се сдобих с кофа! гулия. :954
Нямах търпение вече за нея, през зимата когато земята е замръзнала,
не може да се изважда и не се продава.
Ние я хавпаме обелена и нарязана на кубчета или като съставка в
салата.
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Аватар
Cheva
Със словото напред
Мнения: 1526
Регистриран на: 31 Мар 2011, 11:32

Re: земна ябълка - гулия

Мнение от Cheva »

Ароматна крем супа от гулия

soup_.jpg
(31.54 KiB) Свалено 2328 пъти
Необходими продукти:
  • 1 кг. гулия
  • 2 средно големи картофа
  • 1 морков
  • 3 скилидки чесън
  • 1/2 ч.л.морска сол
  • 1/2 ч.л. джинджифил (аз ползвах от пакетче)
  • щипка мащерка
  • щипка сминдух
при сервиране:
  • филирани бадеми
  • крутони от пълнозърнест хляб (аз ползвах тип грахам)
  • кориандър
  • шарлан ( или друго студенопресовано масло)

Начин на приготвяне:
  • - почистените гулия, картофи и морков се нарязват на кубчета и се слагат в съд за варене.
    Заливат се с около 2-3 пръста вода над нивото на зеленчуците;
    - когато са почти сварени се добавят солта, накълцаният чесън, мащерка и сминдух;
    - пасира се в тенджерата;
    - филии пълнозърнест хляб се нарязват на кубчета;
    - при сервиране се гарнира с филирани бадеми и крутони. Добавя се шарлан и се поръсва с кориандър.
Добър апетит!
"Когато няма къде да отидеш, ела на себе си!"
Публикувай отговор