ЗЕМНА ЯБЪЛКА - РЕЦЕПТИ

futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

ЗЕМНА ЯБЪЛКА - РЕЦЕПТИ

Мнение от futarela »

Здравейте момичета ето и рецептите за земна ябълка който представихме днес с ДОКТОРА!

Земна ябълка - ГУЛИЯ [img]http://www.google.bg/images?q=Topinambu ... 76&bih=587[/img]

Пюре от гулия:

В тенджара с вода поставяме желаното количество и слагаме на котлона да заври като водата покрива грудките. Оставяме около 15 минути след завирането ,проверяваме с вилица или шишче дали е омекнала и махаме от котлона като изцеждаме от водата. Пасирам като добавям сол, масло или зехтин и мляко докато се получи пюре . Можете да добавите пожелание и пармиджано , сметана и черен пипер. Идеална гарнитура за меса.
Когато в късна есен слагате кисело зеле направете повече вода и сол и сложете гулия. Идеална трушия - много хрупкава ! Прекрасно мезе!

Супа от кореноплодни: цвекло, морков ,гулия.

В дълбок съд задушаваме една глава лук , две три скилидки чесън и три четири средни моркова. Добавяме сол на вкус. Слагаме една средна глава цвекло около 200-300 грама и земна ябълка в същото количество. Оставяме всичко да се сготви добре и добавяме бучка масло -50гр. Когато всички продукти са добре сварени ги махаме от котлона и пасираме до хомогенна смес. Пожелание кум всяка супа се добавя крутони и лъжица заквасена сметана .

Салата с гулия:

Тук можете да импровизирате))) Прекрасно се съчетава със зелена салата и репички - Може и с рукола и соеви кълнове. Аз представих маринована гулия с моркови сусам и кълнове. Маринатата за тази салта е : Ябълков оцет 200гр около 100 грама захар, две щипки сол . Тези продукти се кипват на котло и се оставят да покъкрят 5 мин след което маринатата се охлажда и нея заливаме гулията и морковите . Трябва да преседят една нощ за да се овкусят и на следващия ден правим слатата като добавяме кулновете и преди сервиране поръсваме със сусам. За овкусяване на зелени салати правим дресинг от зехтин 0,400
оцет ябълков 0,060
балсамов оцет 0,040
чесън 0,030
захар 0,060
горчица 0,060
сол 0,010
ДОБИВ 0,500 Всичко това се пасира като зехтина се добавя на тънка струя към останалите съставки. Добавяме и настърганата гулия. Пожелание поръсваме с кедрова ядка леко запечена или сурови тиквени семки.


Зимна салата:

настъргана зелена ябълка, кисели краставички на тънки пръчици и насъргана гулия . Добавяме майонеа и черен пипер.
Добър апетит! Вкусно и полезно)))
Последно промяна от futarela на 09 Апр 2011, 22:43, променено общо 1 път.
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
mamadida

Re: Бурените на нашата трапеза

Мнение от mamadida »

Здравейте,

Вчера най-накрая успях да намеря земна ябълка и сега естествено преглеждах как да я приготвя.

Мисля си за салатка, така че да можем да и усетим вкуса. Допада ми рецептата представена от Фюти, но имама нужда от малко пояснения.

quote="futarela"]Салата с гулия: Тук можете да импровизирате))) Прекрасно се съчетава със зелена салата и репички - Може и с рукола и соеви кълнове. Аз представих маринована гулия с моркови сусам и кълнове. Маринатата за тази салта е : Ябълков оцет 200гр около 100 грама, две щипки сол .[/quote]

Маринатата какво съдържа освен ябълков оцет и сол, има посочени и 100 гр. нещо си.

Също и при овкусяването на зелената салата не можах да схвана пропорциите. Сумата на посочените продукти е 260 мл, а най-отдолу на рецептата пише Добив 0.500

Много благодаря за съдействието

Хубав ден на всички
Аватар
Сиренце
Със словото напред
Мнения: 1652
Регистриран на: 13 Окт 2010, 13:58
Местоположение: Черни Вит

Re: Бурените на нашата трапеза

Мнение от Сиренце »

Някъде имаше пояснение, че 100-те грама са захар - ако става въпрос за маринатата.
А за дресинга
зехтин 0,400
оцет ябълков 0,060
балсамов оцет 0,040
чесън 0,030
захар 0,060
горчица 0,060
сол 0,010
Аз ги изкарах 660 мл, ако не съм забравила да смятам за една седмица :221 . Шегувам се, не си видяла зехтина, защото е на предния ред в края :923 .
mamadida

Re: Бурените на нашата трапеза

Мнение от mamadida »

Сиренце, Мила Много ти благодаря.
Голям заплес съм :954 :923
futarela
Философска система
Мнения: 1205
Регистриран на: 19 Авг 2010, 21:42
Местоположение: София

Re: Бурените на нашата трапеза

Мнение от futarela »

Сиренце - Благодаря ти ! ИЗВИНЕТЕ МЕ ,тогава пропуснах някой неща ,но после се поправих. АКО ИМАТЕ ВЪПРОСИ ОТНОСНО ГОТВЕНЕ не се колебайте да ме попитате - аз съм готвяч по професия мога да споделя опита си по всяко време )))
Истинското откритие е не да изнамираш нови пейзажи, а да придобиеш нови очи.[img]http://lines.ladoshki-forum.ru/showgif.php?imgfile=1_5Priroda_lines/1275646909.png[/img]
mamadida

Салата от гулия - ІІ-и вид

Мнение от mamadida »

Аз да докладвам за з. ябълка. Правих само салата с нея.

Яйсберг, руккола, краставица, зелен лук и нарязана з. ябълка. Овкусих със дресинга за който бях пропуснала зехтина. Стана страхотна салатка.

Много благодаря на Фюти за рецептата :923 :954
Публикувай отговор